Amerikai jelzálog vagy fogyasztói hitel

Szlovákiában jelzáloghitelt a banktörvény szerint csak lakás vagy ház felújítására és vételére lehet felvenni. Ennek ellenére négy olyan bank is van, amelyik a nagyobb fogyasztói hiteléhez fedezetként ingatlant követel meg ügyfeleitől.

Szlovákiában jelzáloghitelt a banktörvény szerint csak lakás vagy ház felújítására és vételére lehet felvenni. Ennek ellenére négy olyan bank is van, amelyik a nagyobb fogyasztói hiteléhez fedezetként ingatlant követel meg ügyfeleitől.

A bankszakmában az olyan jelzáloghitelre, amelynél nem szabják meg a felhasználás módját, az amerikai jelzálog elnevezés honosodott meg. Ennél a hitelformánál, éppen azért, mert ingatlannal kezeskednek érte, a bankok kedvezőbb kamatokat tudnak ajánlani. Ha a fogyasztói hitelért nem ingatlannal kezeskedünk, akkor a kamatok pár százalékkal magasabbak lehetnek. Szlovákiában azonban az amerikai jelzáloghitelek nyújtását a banktörvény nem engedélyezi, a bankok így fogyasztói hitelként kínálják ügyfeleiknek. Ezt a szabadon felhasználható fogyasztói hitelt valóban mindenre igénybe vehetjük, a világ körüli hajóúttól kezdve, egészen egy vállalkozás beindításáig. Jelenleg az OTP, a Dexia Bank, a HVB Bank és a Szlovák Takarékpénztár folyósít ilyen kölcsönt.

A hitelt olyan Szlovákiában található ingatlannal kell bebiztosítani, amelyben a kezesnek tartós lakhelye van. Előnye, hogy az OTP-nél például nem kell beszámolnunk hivatalos bevételeinkről, amit egyébként a többi hitrelforma esetében megkövetelnek. Elegendő, ha olyan bevételről számolunk be, amely eléri a minimálbér nagyságát. Ha vállalkozóként szeretnénk ilyen hitelhez jutni, akkor igazolnunk kell, hogy az elmúlt könyvelési időszakban nem voltunk veszteségesek.

A bankok azonban megkérik az árat azért, hogy nem szabják meg számunkra a felhasználás módját. Az OTP-nél például a kamat eléri a 12,5 százalékot, de a többi banknál is drágább ez a hitelfajta, mint a klasszikus jelzáloghitel. A fő oka ennek az, hogy erre a hitelre nem vehetünk fel állami támogatást, ami idén egyszázalékos. A 10 évre lekötött kamatláb esetén a legalacsonyabb kamat hatszázalékos.

Az amerikai jelzáloghitel esetében a bankok a zálogba adott ingatlan értékének 60 százalékáig adnak kölcsönt. A klasszikus jelzáloghitelek esetében ez 70 százalék, ezért aki a pénzt valóban lakásépítésre vagy felújításra használja, annak jobban megéri ez utóbbit felvenni. Az amerikai hitelek esetében a Dexiánál akár 20 ezer koronát is igényelhetünk, míg a felső határ a bankok többségénél egymillió korona. (t, s, p)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?