Alginitbányát nyitottak Pinc mellett

Pinc |

<p>Sokoldalúan felhasználható, jól értékesíthető ásványi anyag bányászatát kezdték meg a Losonci járásban lévő Pinc község mellett, az alginitbánya harminc embernek ad munkát.</p><!-- AddThis Button BEGIN -->
<a class="addthis_button" href="http://www.addthis.com/bookmark.php?v=250&amp;pub=xa-4ae87eb4619b4553">… src="http://s7.addthis.com/static/btn/v2/lg-share-en.gif&quot; alt="Bookmark and Share" style="border: 0pt none " height="16" width="125" /></a>
<script src="http://s7.addthis.com/js/250/addthis_widget.js#pub=xa-4ae87eb4619b4553&…; type="text/javascript">
</script>
<!-- AddThis Button END -->


Nagyobb térképre váltás

A jelentős mennyiségű ásványi anyag kitermelése – mintegy tizenkétmillió köbméterre becsülik a Pinc mellett feltárt lelőhely készletét – a becslések szerint évi százötvenezer tonnás kitermeléssel számolva akár százötven évig is tarthat.

Az alginit – amely Szlovákiában viszonylag ritkán fordul elő – sokoldalúan felhasználható nyersanyag. Főleg a mezőgazdaságban, az erdőgazdaságban és a környezetvédelemben hasznosítható. A mezőgazdaságban elsősorban talajjavításra használják, az eddigi kutatások szerint az alginittel feljavított homokos termőtalajon termesztett kukorica akár negyven százalékkal több termést hozhat. Az erdőgazdaságban főleg az erdőtelepítéskor használják, a kőzetporral dúsított talajban sokkal jobban meggyökereznek és megerősödnek a facsemeték. A kőzet a környezetvédelemben is igen jól felhasználható. Különleges tulajdonsága, hogy gyorsan képes megkötni a nehézfémeket. Adagolásával sokkal rövidebb idő alatt lehet a szennyvizet megtisztítani, az ipari zagytározókban pedig képes meggyorsítani a nehézfémek kiválasztódását. Az eddig ismert, a nehézfémek megkötésére alkalmazott termékeknél az alginit akár kilencven százalékkal jobb eredményt is hozhat.

A most megnyitott bánya európai jelentőségű, a nagy mennyiség és a kőzet kiváló minősége miatt is. A kitermelést megkezdő losonci Szlovákiai Bányatársaság Kft. biztos felvevőpiacra számíthat hosszú távon is.

A alginit kőzet tulajdonképpen fosszilis iszap. A geológiai kutatások bebizonyították, hogy az alginit alapja egy biomasszából és agyaggá mállott vulkáni porból, tufából álló kőzet. Keletkezésének idejét három-ötmillió évvel ezelőttre becsülik, amikor a Kárpát-medence Pannon-tórendszerének nyugalmát a földtörténeti pliocén korszakban heves vulkáni kitörések bolygatták meg. Ez a vulkanikus tevékenység hozta létre a Losonci és Rimaszombati járás déli részén lévő bazalthegyeket is. A vulkanikus tevékenység eredményeként tufagyűrűk jöttek létre, amelyekben víz gyűlt össze, krátertavakat hozva létre. A zárt, nyugodt vizű krátertavakban elszaporodtak az algák, amelyek elhalásuk után elkeveredtek a behordott biológiai hulladékkal. Leülepedés után az oxigénhiányos környezetben tufamálladékkal és más elhalt maradványokkal együtt iszapként halmozódtak fel. Ez a biomassza hosszú évmilliók után érte el jelenlegi állapotát, így alakult ki az alginit nevű kőzet.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?