Pozsony. Az alacsony banki kamatok miatt Szlovákiában egyre többen helyezik megtakarításaikat befektetési alapokba. Az ezekből származó bevételek adóztatásában az elmúlt időszakban jelentős változásokra került sor. Mire kellene odafigyelnünk, ha adóbevallást nyújtunk be, és tavaly az alapokból is származtak bevételeink?
Alaposan megadóztatott alapok
Mint szinte minden törvényben, így az alapok adóztatásával kapcsolatos jogszabályban is több kivétellel találkozhatunk a fent említettekhez képest. Az egyik legszembetűnőbb a 2003. december 31. előtt vásárolt befektetési jegyeket érinti. Az ilyen jegyek visszaváltásából származó nyereség továbbra sem adóköteles. Az adóbevallás benyújtása ezek esetében azok számára éri meg, akik az ilyen befektetési jegyeiktől tavaly április elseje után váltak meg. Az alapkezelők ugyanis az ezekből származó nyereségből április elseje után szintén levonták az adót, amit az adóbevalláson keresztül visszaigényelhetünk. A másik kivételnek a külföldi befektetési jegyek számítanak, amelyek esetében az értékpapír-kereskedők nem vonják le az adót, vagyis az adózatlan nyereséghez jutunk hozzá. Ezt fel kell tüntetnünk az adóalapunkban, az adóalapot azonban csökkenthetjük, ha veszteséget értünk el.
Hogyan takarékoskodhatunk az adónkon, ha vissza akarjuk adni a befektetési jegyünket? Eladhatjuk a jegyünket például egy olyan személynek, akinek a bevételei az adózatlan összeg, vagyis 95 616 korona alatt vannak. Ez a személy adja vissza aztán a jegyet az alapkezelőnek. Ez utóbbi ugyan ebben az esetben is levonja az adót, az adóbevallást követően azonban a fent említett személy már visszaigényelheti a levont összeget. (mi, s)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.