Hongkong. Szlovákia a világ 35. legszabadabb gazdaságát mondhatja magáénak – derül ki a Heritage Foundation alapítvány és a Wall Street Journal gazdasági szaklap tegnap közzétett elemzéséből.
Aktívan támogatjuk a külföldi beruházásokat
Térségünk éllovasa vagyunk
Eszerint a világ legszabadabb gazdasága továbbra is a hongkongi, amelyik a maximálisan 100 pontból 90,3-at kapott, majd Szingapúr és Írország követik a sorban. Hongkong és Szingapúr már 14-szer védte meg az elsőségét. Mindkét ázsiai kikötőváros az alacsony adókból és a liberalizált kereskedelméből profitál. A lista első 20 helyének a felét európai országok foglalták el, miközben az Egyesült Államok az 5. legszabadabb ország. Tőlünk rosszabb értékelést ért el Csehország (37. hely), Magyarország (43.) és Lengyelország (83.) is, sőt Lettország 38., a már euróval fizető Szlovénia (75.) szintén Szlovákia mögé került. A teljesség kedvéért a két balkáni uniós tag helyezése: Bulgária az 59. és Románia a 68.
A gazdaságilag „elnyomott” országok között is az utolsó helyre került Észak-Korea, Kuba, Zimbabwe, Líbia és Myanmar társaságában. Az abszolút sereghajtó Észak-Korea 3,0 ponttal zárta a sort.
A washingtoni székhelyű szervezet 157 országot értékelt a gazdaságok szabadságfoka alapján, vagyis pontozta többek között a kereskedelemben, a pénzügyi életben, a beruházásokat, a munkaerőpiacot, a pénzügyi szolgáltatásokat érintően a kormányzati kötöttségeket, 0 és 100 pont között osztályozva az országokat. (A magasabb pontszám mérsékeltebb kormányzati beavatkozást jelent). Az elemzés szerint Szlovákia gazdasága 68,7 százalékban tekinthető szabadnak, ami 0,3 százalékkal jobb eredménynek számít a tavalyihoz képest.
Tízből 4-ben javultunk
Az elmúlt egy évben a vizsgált 10 területből 4 esetében sikerült elérnünk bizonyos javulást. Így javult a gazdasági szabadság a beruházások, a kereskedelem, a pénzpolitika és a fiskális gazdálkodás esetében. Az elemzésből kiderül, hogy Szlovákia aktívan támogatja a külföldi beruházásokat, miközben a beruházók tevékenységét csekély mértékben szabályozzák. Továbbra is problémásnak tekinthető ugyanakkor a bíróságok tevékenysége. Ezek ugyan függetlenek, egy-egy döntésükre azonban éveket kell várni. (s, m)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.