Komárom. Nem alaptalanok a komáromi hajógyár (SLKB) további működésével kapcsolatos aggodalmak. A három új hajóra, amelyeket egy német megrendelő számára készítenek, ugyanis már nem vonatkozik állami hitelgarancia, így a gyárnak magának kell előteremtenie a megépítésükhöz szükséges mintegy 27 millió márkának megfelelő összeget.
Akár le is állhat a hajógyártás
A gyárnak magának kell előteremtenie a hajóépítéshez szükséges összegetMilan Drozd felvétele Jaroslav Papp, az SLKB igazgatótanácsának elnöke intenzív tárgyalásokat folytat az Eximbankkal, azzal a pénzintézettel, amely a garantált hiteleket is folyósította. A banktanács várhatóan még januárban dönt az újabb kölcsönről. Brigita Schmögnerová pénzügyminiszter ugyancsak üdvözölné, ha az Eximbank továbbra is részt venne a hajóépítések finanszírozásában. Jaroslav Papp lapunknak elmondta, ha január végéig nem születik számukra kedvező döntés az ügyben, akkor a gyár ismét rendkívül nehéz helyzetbe kerül, gyakorlatilag nem tudnák folytatni a termelést. Igaz ugyan, hogy a kormány ígéretet tett arra, hogy január 25-én elbírálja az SLKB privatizációjára beérkező tendereket, ám a győztes kihirdetése önmagában nem jelent azonnali megoldást a gyár gondjaira. Tárgyalások hosszú sora várható az új tulajdonos és az eddigi hitelezők között, amely hónapokig elhúzódhat. Az újabb hitelre tehát mindenképpen szükség van, hogy át tudják vészelni az elkövetkező időszakot. A gyár talpraállítása érdekében természetesen az lenne a legoptimálisabb megoldás, ha az új tulajdonos a csődeljárás keretében felvásárolná a régi gyár ingó és ingatlan vagyonát, amelynek nagy részét most csupán bérli az SLKB. A csődbiztos még december folyamán kiírta a vagyon eladására vonatkozó árverés első körét, amely azonban sikertelen volt, ezért újabb körre van szükség. A legfőbb hitelezők döntése alapján az egyes épületeket, berendezéseket csoportosan, nagyobb egységekben kínálják eladásra. Már csak azért is jó lenne, ha az új tulajdonos vásárolná fel a régi hajógyár vagyonát, mert akkor a jövőben elkerülhetőek lennének a bérleti viszonyból eredő nézeteltérések. A csődbiztos azért akadályoztatta meg december 18-án a gyár több tucat dolgozójának, hogy bejusson munkahelyére, mert nem voltak aláírva a bérleti szerződések a régi és az új gyár között. Jaroslav Papp ezzel kapcsolatban elmondta, a napokban megegyeztek a műszaki feltételekről, és a bérleti díjak megszabása során a városban érvényben lévő árkategóriákat veszik alapul. A decemberi incidenshez hasonló tehát a jövőben nem fordulhat elő.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.