Akadozik a termékértékesítés

Nyitra. Az idei terméseredmények alapján – amelyek a tavalyi esztendőben elért hozamokhoz viszonyítva meglehetősen jónak mondhatók – a kialakult túlkínálati piacon a termelők nem számolhatnak azzal, hogy az előző évihez hasonló, 5 ezer koronás árszinten tudják majd értékesíteni a gabonájukat.

Az idei termés, különösen a tavaly elért hozamokhoz viszonyítva, meglehetősen jónak mondhatóSomogyi Tibor felvételeA termelők számára kedvezőtlen hír az Unibanka sajtótájékoztatóján hangzott el. Jaromír Matoušek, a bank mezőgazdasági és élelmiszeripari ügyfelekkel foglalkozó osztályának vezetője szerint sokkal reálisabbak a 3700-4000 korona körüli árak, amelyek a jelenlegi helyzetben a tényleges értékesítési lehetőségeket tükrözik.

A mostani 3300-3500 korona körüli árajánlatokra egyelőre nem mindenütt reagálnak a termelők, mivel sokan az intervenciós felvásárlásokban bízva arra várnak, hogy az uniós piacszabályozási elvek érvényesítése révén jutnak majd az általuk elképzelt elfogadhatónak tartott bevételekhez. Az értékesítés lemerevedése, amely a környező országok gabonapiacain kialakult árviszonyoknak a következménye, komoly problémákat is felvet. A termelés megalapozásához folyósított hitelek törlesztése ugyanis ilyenkor, a termések betakarítása után válik esedékessé, s erre a szükséges vetőmagok, vegyszerek műtrágyák vásárlását megelőlegező cégek is nagyon várnak. A termékhiteleket folyósító vegyszer- és műtrágya-forgalmazó cégeket az előző évek gyakorlatához képest idén kellemetlen meglepetés érheti. Az esedékes hitelek törlesztését a termelők ugyanis néhány helyen azzal az indoklással próbálják meg elodázni, hogy kedvezőbb értékesítési árakra várnak, s csak később, esetlegesen az intervenciós felvásárlás révén kívánják majd eladni a termést. Ebből, a helyzet ismeretében, csak jövőre várható pénz.

A termékértékesítés finanszírozásában nálunk érvényesített raktári zálogjegyek és árujegyek rendszere már évek óta működik, s alkalmazásával áthidalhatók az átmeneti pénzügyi gondok. Ebben az Unibanka is komoly részesedést vállal. A bank komoly erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy ennek a zálogjegyes rendszernek az elemeit az intervenciós felvásárlásba is átültessék. A szaktárca, az agrárkamara és a pénzintézetek egyelőre közösen keresik az elfogadható megoldást az említett elvek érvényesítésére. Jaromír Matoušek szerint megvan a remény arra, hogy ez belátható időn belül sikerüljön.

Az agrárszektor finanszírozásában komoly szerepet vállaló pénzintézet, amely a hazai mezőgazdaság hitelkeretének mintegy 30%-át folyósítja, s banki termékeinek több mint 25%-át ebbe az ágazatba irányítja, továbbra is fontosnak tartja a mezőgazdasági és élelmiszeripari vállalkozások finanszírozását. Az ágazat történetében talán első alkalommal jelentette ki nyilvánosan illetékes banki vezető, nevezetesen Andrea Casini, az Unibanka igazgatótanácsának elnökhelyettese, hogy a mezőgazdaságot és az élelmiszeripart már nem tartják a többihez képest jóval kockázatosabb szektornak. Az ún. zöldhitelek és a mezőgazdasági váltók finanszírozása mellett idén, a Tatra bankkal és az OTP bankkal közösen, további 1,7 milliárd koronát juttatnak az ágazatba. A raktári zálogjegyek rendszerében történő felvásárlásra mintegy 150 millió koronát különítettek el stabil partnereiknek. (sz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?