Pozsony. Az elviselhetetlen hőség nem csak a szervezetünket, de az ország gazdaságát is megviseli. Ha a 40 fokhoz közelítő kánikula tovább tart, ez a mezőgazdaság mellett az iparra is negatívan hathat. Ennek ellenére a nyári hónapokban a hazai gazdaság továbbra is a legnagyobb produktivitást éri el.
Agrárgalibák és energiagondok
A gazdaság teljesítményét a legnagyobb mértékben természetesen a nagy cégek leállása befolyásolja a leginkább. Idén nyáron például mind a három nagy autógyártó leállítja a termelését a nyári szabadságok miatt, ennek azonban semmi köze a kánikulához. A Volkswagen alkalmazottai július 30. és augusztus 12. között vehetik ki a nyári szabadságukat. A cég júliusban 10, augusztusban pedig nagyjából 35%-kal csökkenti a gyártását az év többi hónapjához képest. Csaknem 14 ezer gépkocsival kevesebbet gyárt a leállás miatt a Peugeot nagyszombati üzeme. A francia cég alkalmazottai augusztus 6. és 17. között mennek szabadságra. A koreai KIA zsolnai gyárában július 25. és augusztus 5. között állítják le a gépeket, ami a cég számára 4 ezer gépkocsival kisebb termelést jelent.
Az energiatermelés is megsínyli a hőséget. A kánikula miatt fokozottan hűteni kell az erőműveket, ez 35 fok környékén nehezen oldható meg, ami 0,6-1%-os termeléskiesést eredményez. Peter Kimijan, a Nyugat-szlovákiai Áramszolgáltató (ZSE) munkatársa úgy tájékoztatta lapunkat, hogy az időjárásban tapasztalt kilengések nagy átlagban nem növelik az áramkiesések, hibák számát, azonban egyes konkrét esetekben, mint például a június végi óriási vihar, látványosan nőtt a problémák száma (2355 hibajelentés 2 nap alatt). Ráadásul egyre jobban terjed a klimatizáció, bár ennek elterjedtsége a háztartásokban még mindig 5% alatti. Az üvegfalú irodaházak hűtése és a klímaberendezések együttesen érezhetően fokozzák az energiaigényt, például Csehországban két hagyományos széntüzelésű hőerőmű teljesítményét falják fel a hűtőberendezések. Napjainkban a nyári csúcsfogyasztás lassan megközelíti a téli szintet, a vezetékek túlterhelése pedig az energiaellátó rendszerek összeomlásához (blackout) vezethet, amire például 2003 augusztusában az Egyesült Államokban és Kanadában volt példa.
Rosszabb a helyzet a mezőgazdaságban. A kánikula miatt a dél-szlovákiai régiókban a dél-magyarországi és szlavóniai klímához hasonló időjárási viszonyok uralkodnak, ami a szokványosnál 2,5–3 fokkal melegebb átlaghőmérsékletet jelent. Mindez azt jelenti, hogy az elmúlt években korábban kezdődik az aratás, ráadásul érezhetően csökkent a terméshozam is. Emiatt az ország legtermékenyebb gabonatermő vidéke fokozatosan a dél-szlovákiai járások helyett északabbra húzódik, nagyjából a Nagyszombati, Pöstyéni és Nagytapolcsányi járásokba. (mi, shz)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.