<p>Legalább egymillió euróval rövidítette meg az Ikea svéd bútoróriás az Európai Uniót – állítja az Európai Parlamentben a Zöldek/Európai Szabad Szövetség. Az esetről a Trend gazdasági hetilap számolt be. </p>
Adókerüléssel gyanúsítják az Ikeát
Pozsony |
A Zöldek/Európai Szabad Szövetség elemzése szerint meg kell változtatni az európai adózási környezetet, hogy a multinacionális vállalatok nem tudják kijátszani az unión belüli adózást. Az elemzés szerint az Ikea csak 2014-ben Németországban 35, Franciaországban 24, Nagy-Britanniában 11,6 millió euró adót nem fizetett be. A beadvánnyal az Európai Bizottság is foglalkozik. Az Ikea Januárban került az Európai Bizottság célkeresztjébe. A globális nagyvállalatok jelentős része különböző adóoptimalizálási lehetőségeket kihasználva gyakorlatilag nem fizet adót az Európai Unióban – sem központilag, sem a tagországok szintjén. A probléma egyáltalán nem csak a névtelen offshore-lovagokat érinti, sok trendi cég – például a Google, a Facebook vagy a Starbucks – is a vétkesek között van. Ezen változtatna az Európai Bizottság, mivel a megszorító csomagok miatt egyre visszásabb, hogy míg az alkalmazottakat vagy a kis- és középvállalatokat „megnyírja” az állam, addig a sikeres multicégek aprópénzeket tesznek be a közösbe. Ezt egyébként legálisan művelik – vagyis nem klasszikus adócsalásról van szó. Egyrészt kihasználják az egyes tagállamok nyújtotta kiskapukat, másrészt – amivel most az Európai Parlament és a bizottság is kiemelten foglalkozott –, a tagállamokkal nem ritkán titkos adómegállapodásokat kötnek a multikkal. Ezek lényege: a 28 tagállam helyett egy helyen fizetnek, kevesebbet, mint összesen kéne, ám az adott ország még így is jól jár. Egy példa: 2015 októberében az Európai Bizottság megállapította, hogy Luxemburg és Hollandia megsértette az uniós állami támogatási szabályokat, mivel mintegy 20-30 millió értékben adókedvezményeket biztosított a Fiat Finance, illetve a Trade and Starbucks vállalatok részére. A Trend megemlíti, az Ikea például Luxemburgba fizetteti be a franchise-díjat, Holland leányvállalatán keresztük. Ide 1991 és 2014 között a 348 áruházból 13,6 milliárd euró folyt be. A pénz Hollandiába adózatlan jövedelemként érkezik, innen pedig Lichtensteinbe vándorol.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.