A vártnál lassabb lesz a világgazdaság növekedése

Párizs |

<p>A feltörekvő országok, elsősorban Kína gazdasági növekedésének lelassulása visszaveti a világkereskedelmet és ezzel együtt a világgazdaság növekedési ütemét - áll a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) hétfőn közzétett jelentésében.</p>

"Mélységesen aggasztó", hogy 2012 óta szokatlanul gyengén alakul a világkereskedelem, mert a kereskedelem stagnálása vagy csökkenése "a múltban globális recesszióval társult", míg "a robusztus kereskedelem és a globális növekedés kéz a kézben jár" - mondta Catherine Mann, az OECD vezető közgazdásza.     
A 34 legfejlettebb országot tömörítő szervezet prognózisa szerint a globális gazdaság az idén a szeptemberben várt 3 százalékkal szemben csak 2,9 százalékkal, jövőre pedig 3,6 százalék helyett csak 3,3 százalékkal bővül. Ezen belül az OECD-térségben az idén 2,0 százalék, jövőre 2,2 százalék, 2017-ben pedig 2,3 százalékkal nő a hazai össztermék, mert az alacsony olajárak és a csökkenő munkanélküliség segít kiegyensúlyozni a feltörekvő gazdaságok lelassulásának hatását.   
Az euróövezet hazai össztermékének idei és jövő évi növekedési ütemét a korábbinál 0,1 százalékponttal alacsonyabbra, 1,5 százalékra, illetve 1,8 százalékra teszi az OECD. A szervezet megjegyzi, hogy a defláció veszélye még nem hárult el teljesen.   
Az amerikai gazdasági növekedés az idén 2,4 százalék, jövőre pedig 2,5 százalék lesz, de 2017-ben ismét csak 2,4 százalék várható. Ennélfogva a kamatok "normalizálásának" óvatosan kell megtörténnie - írja az OECD, hozzáfűzve, hogy véleménye szerint az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed decemberben megkezdi, majd fokozatosan emeli az irányadó kamatot.       
A kínai gazdasági növekedés azonban a gazdaságösztönző intézkedéseknek köszönhetően a korábbi előrejelzéseknek nagyjából megfelelően alakul, sőt az idén a szeptemberben jelzett 6,7 százalék helyett várhatóan 6,8 százalékkal emelkedik a hazai össztermék. Jövőre 6,5 lesz a GDP növekedési üteme, 2017-ben azonban 6,2 százalékra lassul le. Ugyanakkor a kínai gazdaságpolitika az exportorientáció, az infrastrukturális és a feldolgozóipari beruházások felől a fogyasztás bővítése és a szolgáltatások fejlesztése felé fordul. Emiatt csökkennek a nyersanyagárak, ami megviseli az exportőr országok, mint Ausztrália, Brazília, Kanada és Oroszország gazdaságát.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?