Ha pénzről van szó, talán legfontosabb fogalom a kamat. Annak mértéke – a hitelkamaté és a betéti kamaté egyaránt – befolyásolja leginkább, hogy a tranzakció mennyire lesz nyereséges számunkra.
A teljes hiteldíjmutató segítheti a tisztánlátást
Hitelkamatok esetében lényegesen bonyolultabb a helyzet, ott már a feltüntetett szám önmagában keveset mond. Fogyasztási hiteleknél igen gyakran egy évnél rövidebb időszakra tüntetik fel a kamatot. Ilyenkor a valós, éves szinten mért értéke akár többszöröse is lehet a hirdetettnek. De még a bankok esetében sem mindig tiszta a helyzet, ugyanis az illetékek általában nincsenek beszámítva a reklámokban közzétett százalékokban. Jó hír, hogy ezt a problémát küszöböli ki a ma már megfelelően kidolgozott úgynevezett teljes hiteldíjmutató. Ennek a feladata, hogy a kölcsönnyújtó valamennyi járulékos költségét beépítse a hitel nagyságába és valós kamatszintet mutasson. Ezt a mutató kötelezően fel kell tüntetni a kölcsönszerződésben és annak hiánya esetén a kölcsön ingyenessé válik! A teljes hiteldíjmutató használata éppen az egyik legfontosabb hitelfajta, az ingatlanvásárlási célú hitel esetében problematikus. Feltüntetése itt is kötelező, viszont a hitelkamat mértéke a hitelszerződés időszaka alatt változhat. Mivel fix kamatozású lakáshitelt legfeljebb tízéves futamidőre adnak, hosszabb időre a hitel tényleges mértéke a bizonytalanság ködébe vész. Annak ellenére, hogy a hitelfelvétel manapság igen könnyű, ajánlatos odafigyelni annak valós árára, amely még most is többszöröse lehet a meghirdetettnek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.