<p>Az egyre borúsabb világgazdasági kilátások és az európai hitelválság körüli bizonytalanság miatt az emberek tömegesen veszik ki a pénzüket a befektetési alapokból. A piaci pánik miatt a többség takarékszámlákon helyezi el a pénzét, amihez az is hozzájárul, hogy a bankok az elmúlt időszakban magasabb kamatokkal csábítják az ügyfeleket.</p>
A szlovákiai kisbefektetők a biztonságot választják
A világ szeme Görögországon van. A pesszimistáknak lett igazuk, a végleges megoldás még igen messze van. Ilyenkor a legnehezebb dolguk mégis a befektetésekkel foglalkozó szakembereknek van. Nem az a baj ugyanis, ha esnek az árak, hanem az, ha kiszámíthatatlanul ugrálnak. Az utóbbi időben szinte naponta olyan információk látnak napvilágot, amelyek szöges ellentétben állnak az előző napon bejelentett hírrel. Ilyen esetben bármiféle aktívumról is legyen szó, lehetetlen megbecsülni annak akár a közeljövőben várható árát is.
A válság vesztesei az alapok
A szlovákiai alapkezelők szövetsége szerint csak idén júniustól mintegy 2 százalékkal csökkent a befektetési alapokban elhelyezett megtakarítások értéke, ami a kisbefektetőket egyre idegesebbé teszi. Sokan nem várnak arra, hogy még több pénzt vesszenek, és igyekeznek minél hamarabb kivenni a megtakarításaikat. Csak június végéig emiatt a hazai alapokból 43 millió euróval több pénzt vettek ki, mint amennyit befektettek. Az igazi földindulás azonban az év második felében indult be, amikor az egyre szaporodó negatív hírek miatt a pénzkivétel és a befektetések közötti különbség további 400 millió euróval duzzadt.
A befektetés arról szól, hogy megkísérlünk olyasmit vásárolni, ami idővel többet fog érni. A kisbefektetők számára ilyen időszakban kell igazán tudatosítani, hogy a befektetés minden esetben hosszú távú tevékenység, legfeljebb csak időtartama változik aszerint, milyen jellegű aktívumot választottak. Sajnos tény, hogy a szlovákiai megtakarítók többsége ezt még mindig nem tudatosította, és a befektetési alapokból az őszi hónapokban folyamatosan váltják vissza befektetési jegyeiket. A legmeglepőbb az, hogy a legnagyobb veszteségeket éppen a konzervatív jellegű alapok szenvedik el. Habár semmiféle befektetési alap sem immunis a világgazdasági turbulenciákkal szemben, a pénzpiaci alapok továbbra is biztonságosak. A befektetési tanácsok között szerepel, hogy érdemes kihasználni az időleges csökkenéseket. Ilyen bizonytalan helyzetben azonban ezzel is óvatosan kell bánni, mert a részvények csak júniustól számítva zuhantak, viszont az utóbbi három évben jelentősen emelkedtek. Pontosan ezt lehet elmondani az aranyról is.
Takarékszámlára mentjük a pénzünket
A legújabban megjelent felmérések alapján valamennyi kelet-európai ország közül Szlovákiában a legnagyobb a bankbetétek aránya, az összes megtakarítások 61%-át teszi ki. Ez az arány Lengyelországban 47, Magyarországon pedig 35%. A bankbetétek aránya az elkövetkező időszakban ráadásul tovább nőhet, hiszen a bankok az ügyfeleket egyre magasabb kamatokkal csalogatják. A legkedvezőbb kamatot jelenleg az internetes Zuno Bank kínálja, amely október 27-től az egy éves lekötésű betét kamatát 2,8-ról 3,4 százalékra emelte. A Szlovák Takarékpénztár ugyanakkor már a közelgő ünnepekre is gondol. Ha a pénzünket nála 18 hónapra kötjük le, az adott időszakra 3 százalékos kamatot fizet, amit előre átutalnak a számlánkra, a karácsonyi ajándékot így már ebből vásárolhatjuk meg. Az AXA Bank szintén magasabb, 2,35 százalékos kamatot kínál azoknak, akik legalább egy évre helyezik el nála a pénzüket. A kamatok látványosabb növekedésére az elkövetkező időszakban azonban már nem számíthatunk, hiszen az Európai Központi Bank az elmúlt héten meglepetésszerűen 25 bázisponttal csökkentette alapkamatát. A bank 1,25 százalékra mérsékelte az irányadó rátát. (horb, mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.