A Smer a gazdagokat támogatná

Pozsony. A választásokat követő koalíciós tárgyalások egyik legfontosabb kérdése az általános forgalmi adó (áfa) kétkulcsossá tétele, a Smer ugyanis az élelmiszerekre, gyógyszerekre és egyéb termékekre alacsonyabb adókulcsot vezetne be. A gazdasági elemzők szerint azonban ez is elsősorban a gazdagabbaknak kedvezne.

Robert Fico a választási kampány során szívesen mutatkozott a kevésbé tehetősekkel, az áfacsökkentésről szóló ígéretei mégis elsősorban a gazdagabbaknak kedveznénekJán Krošlák felvételeA Smer a választások előtt azt ígérte, hogy az élelmiszerekre, gyógyszerekre, könyvekre, napilapokra és az energiahordozókra 10 százalékos áfát vezet be. Mindez ugyan az említett termékek esetében alacsonyabb árakat jelentene a fogyasztóknak, az állami költségvetés ugyanakkor 16-17 milliárd koronától esne el. Ha a koalíciós tárgyalásoknak köszönhetően sikerül is enyhíteni a Smer elképzeléseit, a Sme napilap gazdasági elemzése szerint a kiesés akkor is több milliárd korona lesz, ami hiányozni fog az iskolaügy és az egészségügy számára.

Ján Tóth, az ING Bank vezető közgazdásza szerint az áfacsökkentés helyett az alacsonyabb bevételekkel rendelkezők számára jóval hatékonyabb intézkedéseknek számítanának, ha növelnék a nyugdíjakat és a szociális járulékokat. Egymillió ember számára az utóbbi intézkedések évente 1,2 milliárdos többletkiadást jelentenének az állami költségvetésnek.

A baloldali pártok, így elsősorban a Smer érvelése, amely szerint az áfacsökkentéssel a szegényebb rétegeken szeretnének segíteni, nem állja meg a helyét. Ján Tóth szerint ugyanis ez is elsősorban a gazdagabb rétegeken segítene, hiszen az áfacsökkentésekből származó megtakarításoknak csak elenyésző része végezné a kevésbé tehetősek pénztárcájában. Tény, hogy az áfakulcs csökkentése az árak általános csökkenését hozza magával, mindez azonban nem mindenki számára jelent azonos előnyt. Ha ugyanis az áfát 19-ről 10 százalékosra csökkentik néhány termék esetében, akkor ez nagyjából 7,6 százalékos áresést jelent. Az árak azonban ennél kisebb mértékben is csökkenhetnek, hiszen a kereskedők általában nem építik be teljes mértékben az áfakulcs mérséklését az árcsökkentésbe. Vagyis már ezen a szinten nagyobb hasznuk lesz a gazdagabbaknak, így a kereskedőknek, mint a minimálbéren élőknek. Jobban járnak azonban azok a tehetősebb rétegek is, amelyeknek több a pénzük, és így többet vásárolhatnak, hiszen ugyanannyi pénzért többet engedhetnek meg maguknak. Gyakorlatilag ez azt jelenti, hogy ha az általános árszint az áfakulcsok csökkentése miatt 5 százalékkal csökken, akkor egy havi 5 ezer koronát elköltő család 250 koronát takarít meg, míg egy szegényebb, 2 ezer koronás kiadással gazdálkodó család csak 100 koronás plusszal számolhat. A Smer így a baloldali politikája ellenére épp a gazdagabbakat támogatná. Ha a Smer célja valóban a szegényebb rétegek támogatása lenne, akkor sokkal hatékonyabb lenne a nyugdíjak vagy a szociális támogatások növelése, amely lényegesen kisebb bevételkiesésekkel járna az állam számára, mint a kétkulcsos áfa. (mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?