A szlovák áramtermelés 60 százalékát még mindig az atomerőművek biztosítják.
A Roszatom építheti az új apátszentmihályi atomerőművet?
Pozsony |
<p>Már nem ragaszkodik a villanyáram felvásárlási áráról nyújtandó állami garanciához a Roszatom, és így valószínűbbé vált, hogy megépülhet Apátszentmihályban (Jaslovské Bohunice) az új szlovák atomerőmű, amelynek felépítésében az orosz energetikai vállalat kulcsszerepet játszhat - írta pénteki számában a Pravda.</p>
Az Apátszentmihályban építendő új szlovák atomerőmű terve már többéves múltra tekint vissza, és azt követően vált aktuálissá, hogy Szlovákiának, a 2004-es EU csatlakozás egyik feltételeként le kellett állítania az ott működő erőmű négy reaktora közül kettőt. A szlovák lap szerint Pozsony úgy számol, hogy 2025 körül indíthatja a 10-12 milliárd eurós beruházást igénylő új erőmű próbaüzemét. A létesítmény teljesítménye elérheti a 2400 megawattot. A projekt jelenleg előkészítési stádiumban van. A kivitelezésben a Roszatom jelentős szerepet kíván vállalni, az orosz energetikai vállalat ezzel összefüggésben már korábban ismertette elképzeléseit a pozsonyi kabinettel. A tárgyalások azt követően rekedtek meg, hogy az orosz fél állami garanciát kért a leendő atomerőmű által termelt villanyáram minimális felvásárlási árára. A szlovák kormány a megawattóránkénti 65 eurós minimális árat nem volt hajlandó elfogadni, mondván: az csaknem kétszerese a piaci árnak. A szlovák lap ezzel összefüggésben rámutatott: mivel hosszú távon a villanyáram árának emelkedésével számolnak a szakértők, az előre megszabott felvásárlási árral Szlovákia jól is járhat. Az így kialakult helyzetben most jelentős változás állt be, mivel az orosz energetikai óriás lemondott a korábban általa kért állami garanciáról - számolt be a pozsonyi Pravda az orosz cég szlovákiai kirendeltségének megerősítésére hivatkozva. "Az orosz fél nem ragaszkodik a felvásárlási árak garanciájának mechanizmusához, kész fontolóra venni bármilyen, a szlovák fél által ajánlott támogatási formát, amely biztosítja, hogy a projekt gazdasági szempontból megvalósítható legyen a befektetők és a hitelezők számára is" - fejtette ki Andrea Krajniaková, a Roszatom szlovákiai leányvállalatának szóvivője. Az új atomerőművet a korábbi tervek szerint a Szlovák Atomenergetikai Társaságnek (JESS) kellett volna elkészíttetnie. Az 51 százalékos szlovák állami részesedésű, 2009-ben létrehozott vállalat, amelynek 49 százalékát a CEZ cseh energetikai konszern birtokolja, szerepe azután vált kérdésessé, hogy annak cseh résztulajdonosa tavaly közölte: el kívánja adni részesedését. A Pravda szerint most a Roszatom lehet az, amely megvásárolja a csehek tulajdonrészét. Amennyiben megegyezés születik, az atomerőmű építése már 2021-ben megkezdődhet a Roszatom korábbi közlése szerint.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.