A Provident hátat fordít Szlovákiának

Pozsony |

<p>A kormány által hozott szigorú jogszabályok miatt kivonul a szlovák piacról a Provident gyorshitelező, amely a legnagyobb ilyen jellegű pénzügyi szolgáltató a szlovák piacon.&nbsp;</p>

Példáját több hitelező is követheti. Az elemzők szerint a kormány az uzsorások kar-maiba hajtja a lakosságot. A Provident Financial országszerte 800 ügynökét bocsátja el, további 300 törzsalkalmazott sorsáról a napokban tájékoztatja az érintetteket – adta hírül elsőként a Markíza televízió. A Provident azonban egyelőre nem tűnik el teljesen a piacról, hiszen a már létező hitelszerződésekből származó követeléseit még behajtja, új hiteleket azonban már nem folyósít. „Az elmúlt időszakban több olyan jogszabályt is elfogadtak, amelyek rendkívül negatívan érintették a gazdálkodásunkat, emiatt úgy döntöttünk, hogy Szlovákiában nem kínálunk tovább hiteleket üzletkötőinken keresztül, illetve számlahitelt sem kínálunk” – nyilatkozta a Provident Financial szóvivője, Nick Jones. A többiek is követhetikMaroš Ovčarik, a Finančný kompas pénzügyi portál igazgatója szerint nem csak a Provident vonulhat ki az országból,egyéb, nem banki hiteleket értékesítő vállalatok is szedhetik a sátorfájukat. A Fico-kabinet által módosított jogszabályok ugyanis szigorúbb hitelplafont állapítanak meg, miközben megtiltják a pénzügyi szolgáltatóknak az olyan kiegészítő szolgáltatások megvalósítását, mint például a törlesztőrészlet személyes behajtása. Bővül a feketepiacKérdés, hogy mi lesz azokkal az emberekkel, akiknek ezentúl nem marad semmilyen legális lehetőségük arra, hogy hitelhez jussanak. Ivan Kahanec, a fogyasztási hiteleket folyósító társaságok szakmai szervezetének a szóvivője szerint nagy eséllyel a feketepiacon próbálkoznak majd, pontosabban olyan cégeknél, amelyeknek nincs engedélyük hitelnyújtásra a Szlovák Nemzeti Banktól.A Provident kivonulása után azonban egyelőre még több mint 20 további olyan gyorshitelező társaság van Szlovákiában, amelyek teljesítik a jegybank által szabott szigorú feltételeket. Tavaly szeptembertől a gyorshitelező társaságok már csak külön jegybanki engedéllyel működhetnek, a 227-ből így 22 maradt – ennyi kapta meg a folytatásához szükséges engedélyt. Nem árt az óvatosságA jegybank elemzése szerint azonban a nagy és befutott gyorshitelezők sem mindig tisztességesek az ügyfelekkel. Roman Fusek, a jegybank fogyasztóvédelmi osztályának vezetője szerint néhány gyorshitelező egyáltalán nem méri fel, hogy az ügyfelei a későbbiekben képesek-e törleszteni a kölcsönt, sőt előfordul, hogy az ügyfelet arra próbálták rábeszélni, hogy a valós bevételeinél magasabbat tüntessen fel a hitelelbírálásban. A gyorshitelezők ezzel azt a hamis képzetet keltik az ügyfelekben, hogy nekik próbálnak kedvezni, valójában azonban a hitelfelvevő nagyon ráfázhat erre. Hiszen ha nem tud fizetni, máris küldik a végrehajtót a nyakára, és az kamatostól hajtja be az elmaradást. (TASR, vlv)
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?