<p>A válság tulajdonképpen nem jelent mást, mint az átlagosnál jóval magasabb bizonytalansági szintet. Ilyenkor sokkal nehezebb jósolni. Tervek készítése pedig fontos, bármilyen gazdasági rendszerben működik is egy vállalat vagy egy ország. Mivel igén nehéz bármiféle prognózist készíteni, a kivárási cselekvési forma a jellemző. Mivel nem tudni, mit hoz a holnap, a döntések elhalasztódnak.</p>
A pénzügyi viharban a határidős betét a kikötő
Például csökken a rendelésállomány, ami nagyon fontos makrogazdasági mutató. Egy ilyen állapot végül is gazdasági visszaeséshez vezet, vagyis a meglévő kapacitásokat kisebb mértékben használják ki, illetve azok kisebb mértékben bővülnek. Mindez megmutatkozik a tőkepiacokon is, mégpedig úgy, hogy azok stagnálnak. Egy-egy új információ esetében az indexek gyorsan nőnek vagy zuhannak.
Pontosan ez látható most a világ tőzsdéin is. Ilyenkor általában az emberek biztos helyre szeretik menekíteni a pénzüket, mint az ingatlan vagy az arany. A mostani válság azért is vált ilyen súlyossá, mivel az egyik ilyen biztos pont, mint az ingatlan, egy csapásra úgyszintén bizonytalanná vált. Ez utóbbi értékvesztése Szlovákiában nem történt meg, és aranyat sem kell vásárolni. A figyelem azért számunkra sem árt.
Ez az első igazi globális válság, amit Közép-Európa 1929-1933 óta átél (az 1973-as és 1979-es, az olajárugrás okozta világgazdasági recesszió csak megkésve és áttételesen gyűrűzött be hozzánk), így nem vagyunk hozzászokva, nem tudjuk, mi lenne a helyes reakció. Pánikhangulatra természetesen semmi ok sincs. A hidegvérűek ilyenkor szoktak részvényeket vásárolni, mert most a tőzsdék hároméves mélyponton vannak. Eladni már semmi esetre sem éri meg. A részvénylapok jegyeinek tulajdonosai jól teszik, ha egy időre elfelejtik, hogy ilyen befektetéseik is vannak. Majd ha csak naposra fordul az idő, akkor érdemes őket újra elővenni. Az elkövetkező hónapokban csak erős idegzetűek figyeljék a tőzsdeindexek mozgását.
A legjobb, amit tenni lehet, ha a pénzt biztos helyre, bankbetétekbe tesszük. Amerikai vagy brit jellegű bankcsődöktől egyáltalán nem kell tartanunk, mivel a szlovákiai bankok jól konzervatívabb befektetési politikát folytatnak. A betétekre azokban az országokban is, és persze nálunk is, vonatkozik a betétvédelem. Mivel a válságra hitelkamatok megugrása is jellemző, ami megjelenik a betéti oldalon is, ezért ezek jelenleg éppen felfelé tartanak. Érdemes tehát most egy-két évre fix kamatra lekötni éppen szabad megtakarításainkat. (Horbulák Zsolt)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.