<p>Átgondolásra készteti pénzügyi válság a Mol Nyrt.-t is, e tekintetben az egyik legfontosabb az, hogy a vállalat úgy őrizze meg pénzügyi stabilitását, hogy az a lehető legkisebb mértékben gátolja a hosszú távú célok megvalósítását - mondta Molnár József, a társaság pénzügyi vezérigazgató-helyettese kedden az MTI-nek.</p>
A Molnak is mérlegelnie kell a válság miatt
A negyedik negyedéves eredmény a kőolaj- és a késztermékek árának a változásától, növekedésétől függ, illetve attól, hogy a negyedév utolsó napján milyen forintárfolyam alakul ki. A társaságnak ugyanis az utolsó napi árfolyamon kell átértékelnie a hiteleit. A forint árfolyama az elmúlt időszakban hektikusan változott, s az októberi árfolyam eddig rosszabb, mint amilyen az elmúlt negyedév végén volt.
A vezérigazgató-helyettes a harmadik negyedéves veszteségről elmondta, hogy azt részben a kőolaj- és a termékárak csökkenése okozta, illetve az, hogy a devizában felvett hiteleket a negyedév utolsó napján, az aktuális forint árfolyam alapján, át kellett értékelni.
Molnár József elmondta azt is, hogy az alacsonyabb kőolaj- és késztermék árak rövid és hosszú távon kétféleképpen hatnak a Mol gazdálkodására: mivel a társaságnak 5 heti készlete van ezekből az anyagokból, a hirtelen árcsökkenés átmeneti veszteséget okoz számára. Ha azonban hosszabb távon az árak stabilizálódnak, akkor ez a hatás megszűnik, áremelkedés esetén pedig megfordulhat a tendencia. Ennek hátterében az áll, hogy a Molnak alapvetően az olajár és a párlatok árának a különbségéből adódik a nyeresége.
Molnár József a kialakult pénzügyi és gazdasági válság kapcsán elmondta: előbb-utóbb vége lesz a hektikus ármozgásnak, a piac stabilizálódik, illetve várható a kőolaj- és a termékek árának növekedése is.
A Mol jövőre 60 dolláros éves átlagos olajárral számol, annyival, amekkora a nyersanyag átlagára az elmúlt négy évben volt. A benzin tonnája esetében 80 dolláros, a gázolaj tekintetében pedig 160 dolláros nemzetközi árréssel kalkulál a cég.
Molnár József ezzel kapcsolatban elmondta, hogy jövőre az idei első félévnél gyengébb üzletmenetre számítnak, ugyanakkor azt várják, hogy a termékár-rések továbbra is kedvezőek lesznek a Mol számára. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.