Az év első három hónapjában lényeges változások történtek a kisbefektetők preferenciáiban. Az eddig előnyben részesített pénzpiaci alapokból egyre több megtakarítás vándorolt át a rizikósabb alapokba. Akárcsak a pénzpiaci alapokból, a befektetők a kötvényalapokból is több milliárd koronát vontak ki.
A kötvényalapok az elmúlt hónapok vesztesei
Az utolsó hónapokban változtak a közép-európai tőkemozgások, jelentős mennyiségű pénz áramlott ki a térségből, beleértve Szlovákiát is. A növekvő inflációs nyomás miatt a Szlovák Nemzeti Bank fél százalékpontos kamatemelésre kényszerült, amit valószínűleg a következő negyedévben megismétel. Mindezek nagymértékben csökkentették a szlovák kötvényalapok hozamát. A szlovák koronának az ERM II. rendszerbe való belépése ellenére nem sikerült függetlenednie a környező országok okozta valutaturbulenciáktól.
A tőzsdék viszont ebben az időszakban kiválóan teljesítettek. Az amerikai, brit, japán és német részvényárak közel ötéves maximumra ugrottak, a párizsi tőzsde abszolút csúcsra ért. A szakemberek által már évek óta bírált kisbefektetői magatartás, a rövid távra való tervezés és az alacsony kockázatvállalási hajlam, változni látszik. A kevésbé perspektivikus befektetésektől a rizikósabb, hosszabb távú megoldások felé fordulnak az emberek. A váltásra valóban van ok, ennek ellenére igen körültekintően kell eljárni. A tőzsdék jelenlegi magasságukból az elkövetkező hónapokban valószínűleg veszíteni fognak, részben az ilyenkor szokásos korrekció, illetve túlértékeltség miatt, továbbá a közel-keleti válsághelyzetek még inkább változékonyabbá teszik az árakat. Idén a világgazdaság növekedési üteme eléri a 4%-ot, a tőzsdeindexek az év végén 8-10%-kal lehetnek magasabbak, de az olcsó részvényvásárlásnak még nem jött el az ideje.
A szlovákiai kamathelyzet ismét a rövid távú befektetéseknek kedvez. A pénzpiaci alapok teljesítménye meghaladja a kötvényesekét, és a várható központi banki emelések miatt ez a helyzet még egy ideig megmarad. Eddig a szlovákiai kisbefektetőknek még nem kellett nagyobb veszteségeket elszenvedniük hibás stratégiájuk miatt, ennek ellenére nem árt az óvatosság.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.