Pozsony. Ha jelzáloghitelt szeretnénk felvenni, már nem kell ehhez folyószámlát is nyitnunk annál a pénzintézetnél, amelyiktől a kölcsönt igényeljük. A bankszakma erre tett korábbi hivatalos ígéretét a bankok egy része már teljesítette, többségük pedig várhatóan még ebben a negyedévben teljesíti.
A kötelező számlanyitás végnapjai
A legnagyobb hazai bankok közül a Szlovák Takarékpénztár és az UniCredit Bank már nem kötelezi a hiteligénylőket folyószámla nyitására, az előrejelzések szerint azonban hamarosan a többi pénzintézet is követi a példájukat. Mindez persze nem jelenti azt, hogy a jövőben ne kellene az adott banknál úgynevezett hitelszámlát nyitnunk, amelynek az egyedüli feladata a kölcsön törlesztőrészleteinek az elszámolása. Ez utóbbiért az ügyfelek havonta mintegy 50-100 koronát fizetnek.
A Pozsonyban székelő Hypocentrum társaság szerint – amely mind a kilenc hazai jelzálogbank szolgáltatásait kínálja – a bankok ügyfelei egyelőre nincsenek kellőképp informálva az új lehetőségről. A Hypocentrumnak egyelőre arról sincsenek információi, hogy a bankok hátrányosabban bírálnák el azokat hiteligénylőket, akiknek nem az adott bankban van a folyószámlájuk. A törlesztőrészleteknek egy másik banknál vezetett számláról történő lehívása ugyanakkor drágább és bizonytalanabb, mint amikor ezt saját számláról lehet megtenni. A folyószámla-vezetés a hitelt nyújtó banknál így akár előnyös is lehet a hitelfelvevő számára. A hitelező bank számára ugyanis alacsonyabb kockázatot jelent egy nála számlát vezető ügyfelet hitelezni, így az érintett adós a jövőben olcsóbban is hitelhez juthat. Jelenleg például az UniCredit Bank 0,05 százalékponttal kedvezőbb hitelkamatot nyújt azon ügyfeleinek, akiknek a banknál van a folyószámlájuk, miközben ennél a pénzintézetnél a folyószámla-csomagok havi ára általában 50-90 korona között mozog. Más stratégiát kíván választani a Tatra banka és a ČSOB. Ezek fel kívánják hívni az ügyfelek figyelmét annak a veszélyére, hogy ha a törlesztőrészletet más bankból utalják át, a pénz gyakran más számlán végzi, mivel az ügyfelek nem megfelelő számlaszámot adnak meg. A bankok számára az ilyen hibás átutalások többletkiadásokat jelentenek.
A lakosság részéről egyébként egyre nagyobb az igény a jelzáloghitelek iránt. A bankok által folyósított jelzáloghitelek összege tavaly elérte a 116,2 milliárd koronát, ami 28,4 milliárddal több, mint egy évvel korábban. A jelzáloghitelek piacát a Tatra banka vezeti (34,6%-os részesedés), majd az Általános Hitelbank (28,6%), az OTP (8,65%), a Szlovák Takarékpénztár (8,3%), az Istrobanka (4,9%) és az UniCredit (4,3%) következik. (p, s, mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.