A kisvállalkozók is hitelképes partnerek

A januártól érvényben levő új banki törvény rendelkezései értelmében az eddigi speciális státusú állami pénzintézeteknek a törvény érvénybe lépése után legkésőbb hat hónappal szintén át kell alakulniuk. A speciális státusú pénzintézetek közül ez a feladat vár az eddig állami pénzintézetként működő Szlovák Kezes- és Fejlesztési Bankra (SZRB) is. Vitárius Lajossal, a bank vezérigazgatójával e folyamat várható menetéről is beszélgettünk.

foto>07_1.jpg## Vitárius Lajos: „Néhány kereskedelmi bank már komolyabban veszi az agrárágazat finanszírozásában rejlő lehetőségeket.”## Somogyi Tibor felv.##left Hogyan működik majd a banktörvény betűjének érvényesítése után a kezesbank?

Az említett törvény idevonatkozó rendelkezése ez év június végéig arra kötelezi a speciális státusú pénzintézetek alapítóit, a mi esetünkben a pénzügyminisztériumot, hogy a Szlovák Kezes- és Fejlesztési Bankot is a pénzpiacon standard módszerekkel mérhető és értékelhető szervezési-irányítási struktúrájú bankká alakítsa át. Ennek alapján ezután ez a pénzintézet is részvénytársasággá alakul, tehát már nem állami pénzintézetként szerepel majd a cégjegyzékben. Ugyanakkor a részvények 100%-a továbbra is az állam, jelen esetben a pénzügyminisztérium kezében marad. Ezzel a lépéssel elérjük, hogy a mi bankunk is teljes mértékben meg fog felelni a pénzintézetekkel szemben megkövetelt hazai és nemzetközi elvárásoknak.

A hazai pénzpiacon évek óta folyik a véleménycsere a kis- és középvállalkozások finanszírozási lehetőségeiről. A nézetek zöme alapján úgy tűnik, hogy ennek mértéke nem mindig az igényeknek megfelelő. Ugyanakkor a kezesbank tevékenységi körének egyik legfontosabb területe éppen erre a célcsoportra irányul...

Pontosítsunk, ezt a tevékenységet, tehát a kis- és középvállalkozóknak szánt hitelek közvetlen folyósítását az alapító jóváhagyásával tavalyelőtt decemberben kezdtük el. Ennek keretében a kisvállalkozói tervezetekre 100 ezer koronától 3 millió koronáig már mi is folyósíthatunk kereskedelmi hiteleket, 10,8 százalékos megszabott kamatlábbal. Tavaly erre a célra több mint 240 millió korona értékű igénylésnek tettünk eleget, 169 kérvényből 116-ot fogadtunk el. Ez a számadat azért fontos, mert e produktumunk sikere és a vele szerzett tapasztalataink alapján állítható, hogy ma már a hazai kisvállalkozók is eljutottak arra a szintre, hogy partnerei és célcsoportjai legyenek a kereskedelmi bankoknak, mert reálisan bizonyítani tudják az általuk megvalósítandó tervezetek életképességét, vállalkozásuk gazdaságosságát és a hitelvisszafizetési képességüket. Összehasonlításként megemlítem, hogy míg a kis- és középvállalkozásokat támogató nemzeti ügynökség által nem banki feltételek alapján folyósított személyi kölcsönök évente 50-60 millió koronát tesznek ki, az általunk kínált és igénybe vett kereskedelmi hitel volumene ezt már az első esztendőben jóval meghaladta.

A tavalyi gazdasági eredmények azt mutatják, hogy kifejezetten sikeres évet zárt a Szlovák Kezes- és Fejlesztési Bank. Minek volt ez köszönhető?

A 2001-es évet valóban sikeresnek értékelhetjük a bank történetében. A legfontosabbnak azt tartom, hogy tavaly végre nyugodtan dolgozhattunk, sem a külső, sem a belső körülmények nem akadályoztak bennünket a folyamatos tevékenységben. 2001-ben nem született olyan jogszabály, törvény, amely munkánkat akadályozta volna. Tudni kell ugyanis, hogy tavalyelőtt csaknem 8-9 hónapot vártunk arra, hogy a kormányzat jóváhagyja az állami segítségnyújtásról szóló törvény új rendszere alapján kidolgozott produktumainkat. Tavaly összesen 621 beérkezett igénylést bíráltunk el, ezek háromnegyed része megfelelt a programjaink követelményeinek.

Milyen volt a helyzet a kezességi programok terén?

Sikerült olyan belső szervezési és irányítási rendszert bevezetnünk, amely sikeresen feldolgozta és intézte a hozzánk beérkező kezességi igényléseket. Ennek eredményeként 2001-ben 352 tervezetre 866 millió korona értékű kezességet vállaltunk, amely több mint 1,15 milliárd korona értékű hitelre nyújtott fedezetet.

A pénzintézet tevékenységében az előző években a mezőgazdaságba folyósított hitelgaranciák domináltak. Tavaly is ez volt a helyzet?

Megállapíthatjuk, hogy a bank történetében az utóbbi öt év alatt először történt meg, hogy a hitelgaranciák területén nem a mezőgazdasági hitelekre nyújtott kezesség volt meghatározó többségben. Az új kezességi programunk eredményeként az említett 866 milliós kezességi keretnek csaknem a felét már az univerzális, kisvállalkozói hitelekre folyósított kezesség tette ki. Ennek keretében 1-1 vállalkozói tervezetre átlagosan 3,2 millió korona hitelfedezet jutott.

A bank állami pénzintézetként fontos szerepet tölt be a vissza nem térítendő támogatások folyósításában is. Ezen a területen milyen eredményeket hozott a tavalyi esztendő?

2001-ben több mint 260 kérvényre összesen 134 millió koronát folyósítottunk vissza nem térítendő támogatás formájában, amelynek zöme, több mint 90 százaléka, az idegenforgalomba, a hazai fogadó turizmus fejlesztési programjainak támogatására irányult. Ezen a téren elsősorban szállásolási, étkeztetési, vendégfogadói kapacitások kiépítését támogattuk. Hozzá kell tenni, hogy az igénylések száma alapján ez az összeg magasabb is lehetett volna, októberre azonban kimerült az erre a célra központilag szánt pénzforrás.

Annak ellenére, hogy a mezőgazdaságba folyósított kezességek aránya az előző évekhez viszonyítva csökkenő tendenciát mutat, az ágazatba irányuló speciális hitelek és garanciák területén dinamikus növekedés tapasztalható. Tavaly például egy speciális ide irányuló hitelfedezeti programot indítottak.

Ez valóban érdekes folyamat, ugyanis néhány szlovákiai kereskedelmi bank már érezhetően komolyabban veszi az agrárágazat finanszírozásában rejlő lehetőségeket. Természetesen itt elsősorban a jól működő vállalkozások meghatározott szegmenseire gondolok, mert itt találhatók a bankok főbb célcsoportjai. Hogy konkrét legyek, a Citibankkal kötött keretmegállapodásunk értelmében tavaly új hitelfinanszírozási formát indítottunk, illetve annak garantálását vállaltuk, amely révén a mezőgazdasági őstermelők a tavaszi termés megalapozásához szükséges műtrágyát vásárolhatták meg az általunk biztosított kezesség által. Erre a célra tavaly 172 igénylés elbírálása alapján 207 millió koronát fordítottunk. Az ágazat gépi beruházásainak finanszírozása területén pedig az UniBankkal (a Poľnobanka utódja) és a Tatra Bankkal együttműködve a gépvásárlásokra összpontosítottunk. Az említett két banknál e célra felvett hitelekre 110 millió korona értékű kezességet vállaltunk, amelynek eredményeként 170 millió korona értékben 38 db önjáró mezőgazdasági gép vásárlásához járultunk hozzá a magunk módján.

Az agrárágazatban évek óta húzódik a vita az intenzív és a kedvezőtlen termesztési feltételű térségek támogatása körül. Megfelelő az intenzív termesztési térségek támogatottsága?

A kérdés jóval sokrétűbb és bonyolultabb, mint hogy erre egy szemszögből keressük a választ. A magunk részéről inkább néhány számadatot sorolnék. A programjaink által folyósított kezességek célirányos alkalmazását, tehát az intenzív termőterületeken való felhasználását néhány járás adataival is szemléltetni lehet. Ezek alapján nyilvánvaló, hogy számunkra is nagyon fontos, hogy a pénzforrásokat olyan területek fejlesztésére használják fel, ahol megfelelő a megtérülési rátájuk és garancia van a visszafizetésükre. Tavaly például a Dunaszerdahelyi járásban 28 millió korona, a Komáromi járásban 32 millió korona, a Galántai járásban 17 millió korona, a Nyitrai járásban 15 millió korona, az Érsekújvári járásban 40 millió korona, a Lévai járásban 43 millió korona, a Vágsellyei járásban 15 millió korona, a Nagykürtösi járásban pedig 18 millió korona értékű kezességet vállaltunk. Ezek az adatok is bizonyítják, hogy elsősorban az intenzív termőterületekre folyósítottuk a pénzek jelentős részét. Hozzá kell azonban tennem, hogy a közép- és kelet-szlovákiai intenzív mezőgazdasági régiókban ez a finanszírozási arány alacsonyabb volt mint a nyugat-szlovákiai térségekben. Az igénylések alapján ma már az is nyilvánvaló, hogy az eddigi ún. zöldhitelek iránt inkább csökken az érdeklődés, a hagyományos formákat felváltják az új, közvetlenebb támogatási lehetőségek.

A bank összes tevékenységének eredménye végül is az éves gazdasági mérlegben csapódik le. Milyen volt a tavalyi?

A tavaly elért gazdasági eredményeinket a nemzetközi hírű KPMG mérlegvizsgáló cég minősítette, s elismerte, hogy a bank 2001-es mérlege, könyvelése és pénzügyi tartalékai teljes mértékben megfelelnek a hazai és a nemzetközi mérlegvizsgálói követelményeknek. Az előző évben pénzintézetünk 136 millió korona adózás utáni nyereséget mutatott ki, amelyből az alapítóval való egyeztetés után 100 millió koronát a bank alaptőkéjének emelésére szeretnénk fordítani. A bank mérlegfőösszegét a konszolidációs banktól átvett csaknem 7 milliárd korona értékű állami lakásszövetkezeti hitelekkel növeltük, s így az elérte a 14 milliárd koronát.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?