<p>November harmadik hetében izgalom kerítette hatalmába a pénzpiacokat. Nem csupán Olaszországnak adódtak problémái középtávú adósságának finanszírozásában, hanem Szlovákia, mi több, Ausztria is kénytelen volt kissé drágábban felvenni a hiteleket.</p>
A gyenge forint nem mindenkinek előnyös
A skandináv régiót kivéve szinte nincs nyugalmas pontja Európának. A viharos történések közül számunkra most a legfontosabb kérdés a forint helyzete.
Mostanság gyakran olvashatók olyan szalagcímek, miszerint ütik a forintot. Magyarország fizetőeszköze még sohasem állt olyan rosszul az euróval szemben, mint a múlt hét elején. Mi ilyenkor a legmegfelelőbb stratégia? A kérdésre azért nehéz válaszolni, mivel a szlovákiai magyarság a forinthoz kétféleképpen viszonyul. Azoknak, akiknek nem származik semmilyen jövedelme magyar forrásokból, joggal örülhetnek az olcsó bevásárlási lehetőségnek. Ez természetesen nem csupán a napi szükségletek vagy fogyasztási javak beszerzésére érvényes, hanem a magyar kultúra lényegesen olcsóbbá váló termékeire, illetve a magyarországi üdülési lehetőségekre. Azok viszont, akik forint alapú jövedelemmel rendelkeznek, most nehezebb helyzetbe kerültek. Közvetve persze ők sem mind járnak rosszul, ugyanis sokan a külföld számára gyártó vállalatban dolgoznak, a gyenge forint támogatja az exportot, ez pedig biztosabbá teszi az állásukat. A szlovákiai munkavállalók ilyen relatív előnnyel nem rendelkeznek. A magyarországi jövedelemmel rendelkezők közvetlenül mégis rosszabb helyzetbe kerültek. Ilyenkor a legjobb megoldás az, ha az árfolyamveszteséget elkerülendő, vásárlásaik nagyobb részét ebben a pénznemben bonyolítják le. A gyenge forint a dél-szlovákiai kereskedőknek sem jó, mivel megcsappan a forgalmuk, ami akár munkahelyek elvesztésével is járhat.
Ami a megtakarításokat illeti, a forinttal rendelkezők még jobb pozícióban vannak. A konzervatív befektetések kedvelői ugyanis forintban most lényegesen magasabb betéti kamatokhoz juthatnak, sőt, egy várható központi banki kamatemelés ezt az előnyt tovább növelheti. Akinek tehát nem szükséges, most ne váljon meg forintjától, ha teheti, inkább vásároljon. A Nemzetközi Valutalappal történt kapcsolatfelvétel után várható, hogy a magyar fizetőeszköz – legalábbis átmenetileg – erősödni fog.
Horbulák Zsolt
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.