<p>Megerősítette Szlovákia elsőrendű befektetői adósbesorolásait kedden a Fitch Ratings, amely szerint az "elődjénél kevésbé piacbarát" Smer-kormány jó eséllyel hatalmon marad a júniusi választásokon.</p>
A nemzetközi hitelminősítő keddi londoni ismertetése szerint a megerősítés a hosszú futamú bel- és devizaadósság "A plusz" szintű besorolására, a rövid lejáratú devizakötelezettségek "F1" szintű osztályzatára és az "AAA" országkockázati plafonra vonatkozik. A hosszú futamú adósbesorolások kilátása stabil.
Az osztályzatok megerősítéséhez fűzött elemzésében a Fitch kiemeli: Szlovákia "eddig viszonylag jól viseli" a globális pénzügyi válságot, tekintettel a bankszektor alacsony kockázati profiljára, a makrogazdasági egyensúlytalanságok hiányára, a költségvetés meglehetősen jó kiinduló helyzetére, valamint az európai használtautó-csereprogramok jótékony hatására.
Az államháztartási hiány tavaly markánsan emelkedett, a hazai össztermék (GDP) 6,8 százalékára az előző évi 2,3 százalékról, jóllehet ez összhangban volt az euróövezeti átlaggal.
A szlovák államadósság-ráta ugyanakkor a GDP-érték alig 35 százaléka, vagyis kevesebb mint a fele az euróövezetre jellemző szinteknek, ami besorolási szempontból erősségnek számít - áll a Fitch Ratings elemzésében.
A hitelminősítő szerint a júniusi parlamenti választásokat valószínűleg a kormányzó Irány-Szociáldemokrácia (Smer) nyeri. Jóllehet a Smer 2006 óta tartó első kormányzati időszakát az eltávolodás jellemezte az előző kormányzat piacbarát hozzáállásától, a szlovák üzleti környezetben azonban csak csekély mértékű erózió ment végbe.
Szlovákiát ugyan az EU egyik legkorruptabb országának tartják, az euróövezeti tagság, az alacsony munkaköltségek és a kedvező földrajzi elhelyezkedés miatt azonban az ország továbbra is vonzó célpont a befektetők számára - áll a Fitch elemzésében.
A hitelminősítő várakozása szerint az új kormány középtávon a hazai össztermék 2-3 százalékának megfelelő kumulatív kiigazítást hajt végre, és óvakodni fog az üzleti környezetet érdemben károsító strukturális gazdaságpolitikától.
A Fitch szerint a szlovák besorolást alátámasztja az eurótagság, amelynek révén Szlovákiának globális tartalékvalutája van, ám a tagság a pénzügypolitikai rugalmasság elvesztésével is jár, és arra sincs lehetőség, hogy a gazdaság kiegyensúlyozását az árfolyam segítségével hajtsák végre.
A térségbeli országok hosszú futamú adóskockázati osztályzatai a három nagy nemzetközi hitelminősítőnél:
S&P Fitch Moody's
Magyarország BBB mínusz BBB Baa1
Csehország A A plusz A1
Szlovákia A plusz A plusz A1
Szlovénia AA AA Aa2
Lengyelország A mínusz A mínusz A2
Románia BB plusz BB plusz Baa3
Oroszország BBB BBB Baa1
Horvátország BBB mínusz BBB mínusz Baa3
Bulgária BBB BBB mínusz Baa3
Ukrajna B B mínusz B2
Észtország A mínusz BBB plusz A1
Lettország BB BB plusz Baa3
Litvánia BBB BBB Baa1
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.