A feketepénzek Svájcba veszik az irányt

Zürich. Az euró megjelenésének perceiben az Európában tartott feketepénzek Svájcba áramlanak, amely ideális menedéknek tűnik. Az UBS Warburg bank becslése szerint az Európában tartott fekete eredetű készpénzállomány jóval meghaladja az 500 milliárd eurót, de akár az 1100 milliárdot is elérheti.

Zürich. Az euró megjelenésének perceiben az Európában tartott feketepénzek Svájcba áramlanak, amely ideális menedéknek tűnik. Az UBS Warburg bank becslése szerint az Európában tartott fekete eredetű készpénzállomány jóval meghaladja az 500 milliárd eurót, de akár az 1100 milliárdot is elérheti. A bank azzal számol, hogy ennek a „fiókokban és matracok alatt tartott” pénznek 10 százaléka keres menedéket svájci bankokban vagy befektetésekben. E pénz egy része bűncselekményekből származik, de jelentős az az összeg is, amelyre legális úton tett szert tulajdonosa, csak épp eltitkolta az adóhatóság elől. Becslések szerint csupán Németországban 100-150 milliárd márkára tehető ez az összeg. A vámosok megkettőzött éberséggel figyelik az illegális készpénzkivitelt. A napokban egy Svájcba igyekvő német állampolgárnál 200 ezer márkát találtak, noha a törvények utazásonként csak 30 ezer márka kivitelét teszik lehetővé előzetes engedély nélkül. Ha ezt meghaladó összegről van szó, be kell jelenteni a vámszerveknek, amelyek tájékoztatják az adóhatóságokat. A büntetések szigorúak. Egy belga állampolgárt, aki még 2000 decemberében 41 millió francia frank (6,25 millió euró) értékű valutát és részvényt akart átvinni Svájcba, a közelmúltban 10 millió francia frank büntetésre ítéltek, és elkobozták az átcsempészni kívánt pénzt és értékpapírokat. Svájcba érkezvén a csempészek fellélegezhetnek, a svájci hatóságok az adócsalást nem tekintik olyan cselekménynek, amelyről tájékoztatniuk kellene a csempész hazájának hatóságait. A pénz elhelyezésére számos lehetőség nyílik Svájcban. Akár bankszámlára is be lehet fizetni, vagy értéktárgyakat és ingatlant lehet vásárolni rajta, minthogy Svájcban semmilyen törvény nem írja elő, hogy bizonyos értékhatáron felül hitelkártyával vagy bankátutalással kell fizetni. Ennek megfelelően a készpénzzel való fizetés általános gyakorlat az országban, és az utóbbi időben feltűnően sok gazdag olasz vásárolt lakásokat Svájcban készpénzért, teljesen törvényesen, közjegyző jelenlétében számolva le a vételárat. (m)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?