<p>Tizennyolc évvel Csehszlovákia szétválása után sem csökken a két országban az átlagbérek közti különbség, a csehek még mindig jóval többet keresnek szinte minden ágazatban – derült ki a két ország statisztikai hivatalainak közös elemzésből.</p>
A bérek tekintetében a csehek mögött kullogunk
Michal Páleník gazdasági elemző szerint a következő öt évben nem is várható változás, a csehek továbbra is jóval többet fognak keresni. Abban hasonlít a két ország, hogy a lakosság nagy része az országos átlagbérnél kevesebbet keres. Csehországban a lakosság 65 százaléka, Szlovákiában 70 százaléka kap kevesebb bért, mint a nemzetgazdasági átlagkereset. A szlovák átlagbér ugyan kezdi megközelíteni a csehet – 2001-ben még csak a 75 százaléka volt, jelenleg a 84 százaléka –, de még mindig nagy a különbség. Foglalkozások tekintetében a legkisebb különbség a közlekedési és távközlési cégek vezetői között van, az ebben a szakmában dolgozó cseh alkalmazott 1752 eurót, szlovák kollégája 1664 eurót keres havonta. Óriási a különbség azonban például a nagyvállalatok vezető funkcióiban. Csehországban egy nagyvállalat igazgatója átlagban 6742 eurót keres, nálunk 3804-et. A felsőoktatási végzettséggel rendelkezők mindkét országban jobban keresnek, mint az országos átlag, de Szlovákiában kisebb a különbség, tehát egy cseh diplomás valamivel többet keres az országos átlaghoz viszonyítva, mint egy itteni diplomás. Az alapiskolai végzettséggel rendelkezők viszont Csehországban az országos átlabér 70 százalékát keresik, nálunk többet, 73 százalékát. Egy szakmunkás az országos átlagbér 89 százalékát kapja Szlovákiában, Csehországban a 87 százalékát. Zuzana Kusá szociológus szerint a bérkülönbség a szlovákiai szakképzett fiatalok elvándorlásához vezet. (sán, pr)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.