<p>Gyorsabb gazdasági növekedés, növekvő foglalkoztatottság, nagyobb fizetések – a statisztikai hivatal pénteken kiadott jelentése szerint ez jellemezte a szlovák gazdaságot az idei első negyedévben.</p>
839 euró a havi átlagbér

Az év első három hónapjában 3,1 százalékkal nőtt Szlovákia bruttó hazai terméke (GDP) a múlt év azonos időszakához képest. Ilyen dinamikus növekedésre három éve nem volt példa az országban. „Szlovákia gazdasági helyzete idén jelentős javulást mutat az elmúlt évhez képest, és az elkövetkező időszakban további javulásra számíthatunk” – nyilatkozta Michal Kozub, a Home Credit elemzője. Szerinte a dinamikus gazdasági növekedésnek köszönhetően a cégek már nem érik be a jelenlegi alkalmazottakkal, az elkövetkező időszakban így a foglalkoztatottság további növekedésre számíthatunk.
Ezt a trendet azonban már a statisztikai hivatal most közzétett elemzése is alátámasztja. A foglalkoztatottság az elmúlt egy évben 2,6 százalékkal nőtt, ami azt jelenti, hogy az országban csaknem 61 ezerrel több embernek van munkája, mint tavaly ilyenkor. Az alkalmazottak száma ezzel 2,392 millióra nőtt, a 20 és 64 év közötti korosztályhoz tartozók 66,8 százaléka van hivatalos munkaviszonyban. A munkanélküliek száma az elmúlt egy évben így 11,5 százalékkal, 339 ezerre csökkent, ami 12,4 százalékos munkanélküliségnek felel meg, szemben a tavalyi első negyedéves 14,1 százalékkal.
A munkapiaci helyzet javulásával párhuzamosan nőttek a fizetések is. A bruttó havi átlagbér a statisztikai hivatal szerint az idei első negyedévben elérte a 839 eurót, ami 2,2 százalékkal több, mint egy évvel ezelőtt. Az egyes ágazatok és régiók között azonban továbbra is jelentős különbségek vannak. A legtöbbet a bankszakmában dolgozók vihetik haza, akiknek a havi bruttó fizetése 1713 euró, őket a számítógépes szakemberek és a távközlési alkalmazottak követik, 1706 euróval, az energiaágazatban pedig 1510 euró a bruttó bér. A sor végén a szállodaipar és étkeztetés található, 484 eurós bruttó fizetéssel. A megyék közül továbbra is Pozsony vezet, 1102 euróval, a legrosszabbul fizetett alkalmazottak pedig Eperjes megyében élnek, 625 eurós bruttó bérrel. Az említett bérek azonban csak az adott ágazat vagy régió átlagát jelentik, vagyis ebben benne vannak a cégek csúcsvezetői és a segédmunkások is, ami jelentős mértékben torzítja a képet. Ha a jobban fizetett vezetőket leszámítanánk, az átlagbér jóval alacsonyabb lenne.
Az elemzők szerint a szlovák gazdaság dinamikus növekedése idén és jövőre is folytatódik. „A kedvező trendeket figyelembe véve az idei évre 3,2, jövőre pedig 3,3 százalékos növekedéssel számolunk” – nyilatkozta Ľubomír Koršňák, az UniCredit Bank elemzője, aki szerint a szlovák gazdaságot a külföldi kereslet mellett egyre inkább a lakossági fogyasztás hajtja. (mi, SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.