<p>A hazai össztermékhez viszonyított államadósság aránya 2015-ig kúszhat felfelé, ám még 57 százalék alatt meg szeretné állítani a kormány, ezt követően pedig fokozatosan újra csökkenhet az adósság – derül ki a 2013 és 2016 közötti időszakra vonatkozó, a kabinet által tegnap elfogadott stabilitási programból.</p>
57 százalékig nőhet az adósság
Pozsony |
A világválság 2008-as kitörésekor Szlovákiának a hazai össztermékhez (GDP) viszonyított államadóssága még 30 százalék alatt volt, azonban a gazdaság visszaesése és a kiadások elszabadulása miatt meglódult az adósság, csak tavaly több mint 8 százalékpontot emelkedve elérte az 52,1 százalékot. A 2011-ben elfogadott, az adósságfékről szóló törvény értelmében ilyen szint mellett a pénzügyminiszternek a parlament előtt kell megmagyaráznia a romló mutatót, illetve fel kell vázolni a trend megfordításához szükséges intézkedéscsomagot. Az adósság megfékezésének egyik módja az államháztartási hiány visszaszorítása. A brüszszeli előírásoknak megfelelően a tervek szerint idén a GDP-hez viszonyított 3% alá bukik a hiány, ami 2016-ra fokozatosan 1,3 százalékos deficitté olvad. Ez viszont minden évben új és újabb takarékossági intézkedések meghozatalát vonja maga után. Martin Filko, a Pénzpolitikai Intézet igazgatója szerint a kisebb hiány révén 2015-re sikerülhet 57%-os szint alatt megállítani az államadósság növekedését. Az 57%-os mutató kulcsfontosságú, mivel az adósságfékről szóló törvény értelmében ha ezt a határt is túllépjük, akkor a mindenkori kormánynak bármi áron kiegyenlített költségvetést kell elfogadnia, akár úgy is, hogy befagyasztja a nyugdíjakat és hozzálát a kiadási oldal durva lefaragásához, ami politikai szempontból kényes kérdés. (TASR, shz)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.