Fontos a megfelelő tárolási hőmérséklet

A burgonya betakarítása után a növény gumójában felhalmozott tápanyagok vitaminok és hormonok biztosítják életfolyamatainak folytonosságát. A tárolás során tehát alkalmazkodni kell a növény biológiai igényeihez, hogy az életfolyamatokat optimális szinten tartva a veszteség és az értékcsökkenés minél alacsonyabb legyen.

A burgonya betakarítása után a növény gumójában felhalmozott tápanyagok vitaminok és hormonok biztosítják életfolyamatainak folytonosságát. A tárolás során tehát alkalmazkodni kell a növény biológiai igényeihez, hogy az életfolyamatokat optimális szinten tartva a veszteség és az értékcsökkenés minél alacsonyabb legyen. Az étkezési burgonyánál a legkedvezőbb tárolási hőmérséklet tartósan 4-6 fok. Az uniós országokban az élelmiszeripari tárolásra szánt burgonyát 7-9 fok közötti hőmérsékleten tárolják, mivel a tapasztalatok alapján a 7 fok alatti hőmérséklet redukáló cukorfelhalmozódást idézhet elő. A vetőburgonyánál a gumók öregedésének lassítása érdekében a 2-4 fokon történő tárolás a legmegfelelőbb. A burgonya tárolásakor légzési, párolgási, hajtatási és rothadási veszteségekről beszélhetünk.

A légzési veszteség a légzés intenzitásától függ, amit elsősorban a tárolási hőmérséklet befolyásol, de jelentős mértékben hat rá a gumók fizikai állapota is. A betakarítás utáni első napokban, amikor a gumók még nem fejezték be teljesen a vegetációjukat, a rajtuk keletkezett sebek is fokozzák a légzés intenzitását. A hőtermelés ilyenkor naponta és tonnánként elérheti az ezer-ezerötszáz kilokalóriát is, ami a halomban tárolt burgonya hőmérsékletét mintegy fél fokkal megemeli. Ismeretes, hogy a légzés a keményítő lebontásával is jár, ami csökkenti a gumók beltartalmi értékét, de felhasználási értékváltozást csak nagyobb arányú szárazanyagvesztés idéz elő.

A párolgási veszteség elsősorban a környező levegő páratartalmától függ. A nedvesen betakarított burgonyánál az első napokban a vízleadás mértéke maghaladhatja az 1 százalékot, az utóérési szakaszban a 2-4 százalékot is. A jól bepárásodott tárolt burgonyánál ez az érték 0,6 százalék körül mozog. Értékváltozás csak 10 százalék feletti párolgási veszteségnél tapasztalható.

A burgonya betakarítása után a gumók nyugalmi állapota 6-10 hétig tart. Ekkor a nyugalmi állapotban levő gumók a hajtásra kedvező feltételek között sem hajtanak ki. Nem megfelelő tárolási feltételek esetén ez az időszak lerövidülhet. A megfelelően tárolt burgonya azonban 2-4 fokon akár 4-5 hónapig is biztonsággal tárolható anélkül, hogy hajtani kezdjen.

A rothadás általában súlyos termesztési hibák, vagy tárolási rendelllenességek miatt következik be. Általában a fuzáriumos gombafajták elszaporodása okozza, a fitoftórás és az erwiniás rothadás ritkábban fordul elő, főleg a vizes talajból betakarított állományokban észlelhető. Kialakulásukban elsősorban a gumók felelületi nedvesedésének van meghatározó szerepe. A legtöbb gombafaj terjedése 8 fok alatt már korlátozott, 15-18 fokon viszont már jelentősen felgyorsul. Ennek alapján a tárolási hőmérséklet – meleg elsősorban a rothadás sebességét befolyásolja, a fertőzés kialakulásában más tényezők játszanak közre. (yl)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?