Európai kupák: Szoboszlai-gól, a görög klubok és a volt DAC-os kapus nagy napja

olimpiakosz

Elképesztő izgalmakat hoztak a labdarúgó EL-és EKL-nyolcaddöntők csütörtök esti visszavágói. Mindkét görög csapat a sírból jött vissza, Szoboszlai gólt és gólpasszt jegyzett, a játéknap egyik hőse pedig egy korábbi DAC-os lett.

Csütörtök este az igazán váratlan dolgok az Európa-konferencialigában történtek, de az Európa-ligábában is voltak emlékezetes fordítások.

Megizzadt a Leverkusen

A Freiburg 1:0-s előny birtokában kezdte a West Ham elleni visszavágót, de a kalapácsosok 32 perc után már továbbjutásra álltak, és végül megsemmisítő, 5:0-s vereséggel küldték haza Sallai Roland és Szalai Attila csapatát (előbbi végig a pályán volt, utóbbit nem cserélték be).

A Bundesligában veretlenül menetelő Bayer Leverkusent alaposan meglegyintette a kiesés réme a Qarabag ellen. Az azerbajdzsáni 2:2 után a Bayer hazai pályán már 0:2-es hátrányban volt, a Qarabag ráadásul emberhátrányban szerezte második gólját. A német bajnokaspiráns innen állt fel: 20 perccel a vége előtt Frimpong szépített, majd a ráadás perceiben a cseh Patrik Schick duplájával megfordította a meccset. „Le a kalappal a Qarabag előtt, nyíltan játszottak, nem úgy, ahogy a bundesligás ellenfeleink. Csatárként hihetetlen érzés mindent eldöntő gólt szerezniˮ – idézte az UEFA honlapja a cseh támadót.

A cseh szurkolóknak szükségük is volt egy kis sikerélményre, hiszen aznap az EL-ben a Slavia és a Sparta Praha is súlyos vereséget szenvedett – igaz, az AC Milan és a Liverpool ellen nem szégyen kikapni. A 6:1-re végződő Liverpool–Sparta mérkőzésen Szoboszlai Dominik megszerezte hetedik gólját a vörösök színeiben, emellett egy gólpasszt is kiosztott Darwin Núneznek. Szoboszlai maradt az utolsó versenyben lévő magyar játékos a nemzetközi kupaporondon, miután csütörtökön nemcsak Sallai és Szalai, hanem Bolla Bendegúz (Servette) csapata is befejezte a menetelést.

Jedlička megint „jedničkaˮ

Ezzel át is térnénk az Európa-konferencialigára: a Servette magyar válogatott játékosa kezdőként 80 percet játszott Pilsenben, ahol 120 percen át nem talált fogást egymáson a Viktoria és a svájci együttes. Mivel az odavágó is 0:0 lett, büntetők döntöttek, amely során a Plzeň cseh kapusa, Martin Jedlička két védést is bemutatva továbbjuttatta csapatát. Jedlička korábban igazi közönségkedvenc volt Dunaszerdahelyen, majd utolsó fél évében rejtélyes körülmények között kikerült a csapatból és 2022 nyarán végül ingyen távozott a DAC-tól. Plzeňben sokáig csak második, sőt, egy időben harmadik számú kapusnak számított, de a Bohemiansban töltött kölcsönjátéka remekül sikerült, a tavaszi szezonkezdet óta pedig már vele kezdődik a „Viktorkaˮ felállítása. „Számítottunk arra, hogy tizenegyesek lesznek, tudtuk, hogy ez egy döntetlen szagú meccs. Az volt a cél, hogy tiszta fejjel álljak neki a párbajnak, és hogy kivédjek egy-két büntetőt. Ez sikerült, aminek nagyon örülökˮ – nyilatkozott Jedlička.

Ha az egyének között a cseh hálóőr, akkor csapatszinten a két görög klub együtt jelentkezik a „játéknap hőseˮ címért. Csütörtökön a PAOK Szaloniki egy 2:0-s zágrábi vereség után próbált meg talpra állni, és végül 5:1-re szétszedte hazai pályán a Dinamót. Talán még Szalonikinél is nagyobb szenzáció történt Topolyán, ahol a Maccabi Tel-Aviv hazai csapatként lépett pályára az Olimpiakosz elleni visszavágón. A korábban a Fradit kiejtő görögök az odavágón 4:1-re kikaptak hazai pályán, így sokan már el is könyvelték a Maccabi továbbjutását. Aztán a visszavágón az Olimpiakosz már az első félidőben ledolgozta a háromgólos hátrányt, 90 perc után 4:1-re vezetett, a hosszabbításban pedig berámolt még kettőt az izraelieknek. A 6:1-es siker a kieséses szakasz eddigi legnagyobb arányú győzelme az EKL hároméves történetében.

Végezetül említsük meg az Ajaxot, amely utolsó holland csapatként vérzett el a nemzetközi porondon, nem is akárhogyan: a hazai bajnokságban is botladozó amszterdamiak a hazai 0:0 után 4:0-s vereséget szenvedtek az Aston Villától.

Olasz derbi a negyeddöntőben

Pénteken délután kisorsolták az Európa-liga és az Európa-konferencialiga negyeddöntőinek párosítását is. Az EL-ben olasz rangadón csap össze az AC Milan és az AS Roma, melynek győztesére a Leverkusen–West Ham párharc továbbjutója vár. Szoboszlaiék az Atalantát kapták, az elődöntőben pedig a Benfica vagy a Marseille várhat a Poolra. Az EKL-ben a Plzeňre a Fiorentina vár, és az ágrajz szerint akár egy görög döntő is összejöhet Athénban.

Club Brugge–PAOK,

Az első meccseket április 11-én, a visszavágókat egy héttel később rendezik. Az elődöntőkben az elsőként feltüntetett párharc győztese a másodikkal, a harmadik győztese pedig a negyedikkel csap össze.