Elvégzi helyette a fejorobot

Szlovákiában a robotizált fejést a gyakorlatban még egy tehenészetben sem vezették be. Európában és a világ más fejlett országaiban viszont a fejorobotok robbanásszeruen terjednek és válnak a tejtermelés nélkülözhetetlen eszközévé. Folyamatosan újabb és újabb rendszerek látnak napvilágot.

Szlovákiában a robotizált fejést a gyakorlatban még egy tehenészetben sem vezették be. Európában és a világ más fejlett országaiban viszont a fejorobotok robbanásszeruen terjednek és válnak a tejtermelés nélkülözhetetlen eszközévé. Folyamatosan újabb és újabb rendszerek látnak napvilágot. Egyre tökéletesebb és megbízhatóbb a robotizált fejés, ezért is több fejleszto vállalat indította be a fejorobotok sorozatgyártását, mely által lényegesen olcsóbbá tette a rendszert.

A napokban Szlovákiában járt Obe Altenburg a hollad INSENTEC vállalat exportmanagere, aki fejorobotok fejlesztésével, gyártásával és forgalmazásával több mint 20 éve foglalkozik. Vele beszélgettem a robotizált fejésrol.

Hogyan került a fejorobotokkal kapcsolatba?

Vállalatunkat ezelott HokoFarm groupnak nevezték, és a logójaban sertés és tehén volt. Foleg etetoautomaták fejlesztésével és gyártásával foglalkoztunk. Mivel az etetoautomaták gyártása terén egyre erosödött a konkurencia, ezért inkább az etetoautomatákhoz készített szoftwereinkre összpontosítottunk. Emellett biztonsági rendszerek fejlesztésébe is belefogtunk. A fejés robotizálása pedig már régóta foglalkoztatott. Nagyon büszke vagyok a Galaxy nevu fejoautomatánkra, amely a fejorobotok legújabb generációját képviseli. Ez a rendszer húsz éves fejlesztés eredménye.

Miért változtatott nevet és logót a vállalat?

A vállalkozásunk egyre inkább a szoftwerpiac felé orientálódott. Az alkatrészek és a robotok gyártásával más cégeket bíztunk meg. Ezért egyre több tokére volt szükségünk. A bankokkal való tárgyalásokon azonban minden alkalommal bizalmatlansággal találkoztunk, amikor a logónkon a sertést és a szarvasmarhát érszrevették. A HokoFarm név is valamilyen mezogazdasági termelésre utalt, nem értették miért kérünk annyi pénzt robotokra, számítógépekre, biztonsági rendszerekre. Amióta a nevet megváltoztattuk, sokkal nagyobb bizalommal találkozunk, ami nagyon fontos egy vállalat számára.

Mi a véleménye a fejorobotok terjedésérol?

Húsz évvel ezelott a fejorobotok fejlesztését a tejtermelok eléggé szkeptikusan fogadták. Nem nagyon tudták a gazdák elképzelni a fejés teljes automatizálását. Természetesen ez a véleményük a számítástechnika robbanásszeru fejlodése nyomán változott. Véleményem szerint a tejtermelo-tehenészetekben a fejorobot megjelenése ugyanolyan forradalmi váltást jelent, mint amikor a növénytermesztésben a lovakat traktorra cserélték. A robotizált fejéssel a tejtermelés alapfilozófiája változik meg. Példának említem meg, hogy csak a mi vállalatunk az utóbbi három évben Hollandiában 15, Dániában 20, Franciaországban 10, Németországban 8, Finnországban 3, Svédországban 5 fejorobotot értékesített. Olaszországban pedig a múlt héten helyeztük üzembe az elsot.

Mennyire megbízhatóak a fejorobotok?

Természetesen a rendszernek a nap 24 órájában és az év 365 napjában folyamatosan muködnie kell, csak akkor beszélhetünk robotizált rendszerrol. Kisebb-nagyobb meghibásodás elofordulhat, hiszen a technika ördöge nem alszik. A kérdés nem arról szól, hogy mennyire megbízható a rendszer, mert megbízható, hanem arról, hogy az esetleges technikai meghibásodásokat milyen gyorsan tudjuk eltávolítani. Ezért mi arra törekszünk, hogy a szervizhálózatunkat a megrendelések ütemében fejlesszük, hogy az esetleges problémát a leheto legrövidebb ido alatt megoldjuk.

Az eddigi fejési rendszerekkel összehasonlítva a fejorobot mennyire állja a gazdasági versenyt?

Ez ma már szakmailag megvitatott és eldöntött kérdés. A fejorobot a gazdának költséget és idot takarít meg. A fejorobotra épülo tejtermelési rendszer biztonságos, „tehénbarát”. Feladata a tehén minden fiziológiai igényének kielégítése, ezáltal a genetikai képességek maximális kihasználása mellett a kifejt tej extra minosége. Olyan pontos és sokrétu információk gyulnek össze a rendszer használatbavételével, melynek felhasználásával javul a tejhozam, a reprodukciós mutatók, a togyegészség, a hosszú hasznos élettartam stb. A fejés nehéz fizikai munka, a mai fiataloknak nem életcéljuk napi nyolc és fél órát dolgozni a fejoházban. Ezt elvégzi helyettük ma a fejorobot, így több ido marad a tejtermelés egyéb szakmailag érdekesebb feladatainak elvégzésére.

Ön szerint Szlovákiában mikor jelenik meg a termelésben az elso fejorobot?

Ha valamelyik szlovákiai tejtermelo gazdaság úgy dönt, hogy szeretné a fejést robotizálni az technikailag pár hónap alatt realizálható. Ez ma már csak a cégvezetés döntésétol függ. Szerintem Szlovákiában legfeljebb három éven belül szintén muködni fog az elso fejorobot.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?