Élednek a veszélyes kártevők

Az elmúlt hetek változékony időjárása – a sok csapadék, hűvös idő, majd a nyárias meleg – kedvezett a gombabetegségek megjelenésének.

Elsősorban az almavarasodás első levéltüneteire szeretném felhívni a termelők figyelmét. A betegség első jeleit a Komáromi járásban május 4-én regisztráltuk. Bár az elmúlt évben ez a betegség nem károsított, a mostani csapadékos időjárás elég volt ahhoz, hogy a kevésbé gondozott almásokban járvány alakuljon ki. A jelenlegi stádiumban a felszívódó készítmények használatát ajánlom: Baycor 25 WP (0,15%), Chorus 75 WG (0,02%), Hattrick (0,11%), Mythos 30 SC (0,1%), Score 250 SC (0,02%), Shavit F 71,5 WP (0,2%), Zato 50 Wg (0,02%). A kontakt hatóanyagú készítmények közül ajánlom a következő szereket: Delan 700 WDG (0,07%), Dithane DG (0,3%), Novozir MN 80 (0,3%), Efizin 500 SC (0,12%), Euparen Multi (0,2%), Folpan 80 WDG (0,2%) és Merpan 80 WDG (0,2%).

Járványszerűen terjed

Ahol az almafa metszését nem végezték el szakszerűen, megjelent az almafa-lisztharmat, amely a rügyekben telel át. Vannak már olyan lisztharmatos hajtásvégek is, ahonnét már a másodlagos befertőzés is elindult az egészséges hajtásokra. A fertőzés még mindig mérsékelhető, ha visszametszzük a hajtásokat, illetve tovább folytassuk a vegyszeres védekezést. Használjunk kettős hatású (lisztharmat + varasodás) permetszereket: Anvil 5SC (0,06%), Clarinet 20EC (0,1–0,15%), Discus (0,02%), Domark 10 EC (0,025%), Rubigan 12EC (0,045–0,06%), Saprol (0,19%), Systhane 12 EC (0,045–0,06%), Topas C 50WP (0,15–0,2%), Trifime 30WP (0,075), Punch 10EW, Vectra 10SC (0,03%). A kontakt hatású kéntartalmú készítmények közül a következőket ajánlom: Kumulus WG (0,5%), Sulika 80 WP (0,5%), Thiovit (0,4%) valamint Karathane LC (0,05%).

Ismét tarol ültetvényeinkben a monília. A hűvös, csapadékos időjárás a virágzó csonthéjasokban elindította a gomba járványszerű fertőzését és mint a kajszin, úgy a meggyen jelentős fertőzéseket okozott. Különösen a kajszibarack fák károsodtak, egyes helyeken a fertőzöttség mértéke elérte a 60–90 százalékot is. Ahol erre lehetőség van, el kell távolítani a megtámadott ágrészeket, és vegyszeres védekezést kell alkalmazni például Merpan 80 WDG (0,2%) készítménnyel.

Tafrinás levélfoltosság

A lehűlés következtében az őszibarackfák tafrinás levélfoltossága is nagymértékben felszaporodott. A házikertekben helyenként igen erős fertőzések alakultak ki. A védekezést itt sem szabad abbahagyni, mert ez korai levélhullást eredményez.

Szeretném felhívni a figyelmet a cseresznye és a megy blumeriellás gombabetegségére is, mely csapadékos időjárás esetén korai fertőzést okozhat. Aki még nem védekezett ellene, az most feltétlenül tegye meg, mert a felhasználható készítményeknek hosszú az élelmezés-egészségügyi várakozási ideje, ez pedig hatással van a szüret időpontjára. Az alkalmazható készítmények a következők: Delan SC 750 (0,07%), Dithane DG (0,2%), Novozir MN 80 (0,2%), Merpan WDG (0,2%).

Folytassuk a védekezést a füstösszárnyú körte-levélbolha lárvája ellen a következő permetszerekkel: Dimilin 48 SC (0,03%), Nomolt 15 SC (0,1%), Match 050 EC (0,1%), Rimon 10 EC (0,05%), valamint Biobit WP (0,2%), Calypso 480 SC (0,2%). A jobb hatásfok elérése érdekében a permetlébe ajánlatos Agrovital tapadószert adagolni. Az imágók ellen használjunk piretroid tartalmú készitményeket: Karate WG (0,03%), Mavrik 2 F (0,05%), vagy Komplet (0,4%), Nurelle D (0,6%), Pyrinex 25 ME (0,4%).

A szilva kártevői közül most a szilvamoly és a levéltetvek ellen védekezzünk a fent ismertetett permetszerekkel. Ezek terjesztik ugyanis a veszélyes sárka vírust.

A szőlő időszerű kezelése

A szőlő hajtásnövekedése igen intenzív, ezért egy esősebb időjárás esetén a szőlő betegségei – peronoszpóra, lisztharmat – is már fertőzhetnek. A lisztharmat elleni alapvédekezést az olcsó kéntartalmú permetszerekkel végezhetjük: Kumulus WG (0,5%), Sulika 80 WP (0,5%), Thiovit (0,4%), Karathane LC (0,05%). Ezek az atkák terjedését is gátolják. A peronoszpóra ellen a következő kontakt hatású készítmények használhatók: Delan SC 750 (0,07%), Dithane DG (0,2%), Folpan WDG (0,2%), Novozir MN 80 (0,2%), Merpan WDG (0,2%).

Megkezdte rajzását az elmúlt években nagy károkat okozó tarka szőlőmoly is, amelynek – ha nem védekezünk időben – a fiatal fürtök esnek áldozatul. Virágzás előtt és közvetlen utána ajánljuk a molibdént tartalmazó lombtrágya (pl. Lamag Mo 0,5%-os töménységben) használatát.

Kártevők kártétele

Szinte minden gyümölcskultúrában megkezdhető a rovarok elleni védekezés. Elsősorban a levéltetvekre, takácsatkákra, aknázómolyokra, levélbarkókra hívnám fel a termelők figyelmet. Jelentős a sodrómoly kártétele is az alma és a kajszi ültetvényekben.

Ezen a héten megkezdődött a keleti gyümölcsmoly tömeges rajzása. Az őszibarackosok különösen veszélyeztetettek. Elkezdődött az almamoly rajzása is, tömeges előfordulása a hónap közepére várható. Ellene a körtebolhánál felsorolt környezetkímélő kitingátló készítményeket alkalmazzuk.

A szamóca betegségei közül most a szürkerothadás elleni kezelés az legidőszerűbb. A betegség megtámadja a leveleket, virágokat és a termést is. Használható: Merpan 80 WDG (0,2%), Folpan 48 SC (0,2%), Rovral 50 WP (0,1%), Sumilex 50 WP (0,1%) és Teldor 500 SC (0,1%). Ügyeljünk az élelmezés-várakozási idő betartására.

A káposztaféléket a tavaszi káposztalégy lárvája fenyegeti. A káposztaperonoszpóra ellen használjunk: Merpan 50 WP (0,2%), Folpan 48 SC (0,2%), Dithane M 45 (0,2%), Novozir MN 80 (0,2%), valamint réztartalmú készítményeket, például Cuprocaffaro (0,4%), Kuprikol 50 WP (0,5%), Champion 50 WP (0,4%) stb. A permetléhez ajánlatos tapadószerként Agrovitalt adagolni.

A hagymát is veszélyezteti a hagymaperonoszpóra és a fitoftóra gombanetegség. Ellene a káposztaféléknél említett permetszerekkel védekezhetünk.

Palántaültetéskor az ültetési sokk elkerülésére használjunk Agrisorbot (4–5 gramm/liter vízben feloldva). Kiültetés előtt a palánta töveit az oldatba mártjuk.A gombaölő szeres permetezések csökkentése érdekében, de főként fóliaházakban, gyümölcsben, szőlőben használjunk lúgos kémhatású levéltrágyákat, például Lamagot. Magas ph értékének köszönhetően gátolja a gombabetegségek terjedését. Nincs várakozási ideje, adagolása egyszeri kijuttatásban 0,5%. Gyakorlatilag minden növény kezelhető vele.

A szerző a Központi Mezőgazdasági Ellenőrzési és Növényvédelmi Intézet (ÚKSUP-OOR) komáromi munkatársa

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?