MTI-ÖSSZEFOGLALÓ„Felleltük és azonosítottuk Adolf Eichmannt Buenos Airesben, s azután felfedeztük, hogy Mengele is ott tartózkodik” – mondta el a francia hírügynökségnek adott nyilatkozatában Rafi Eitan, a nyugdíjügyek minisztere, aki az Eichmann elfogását és Izraelbe vitelét végrehajtó Moszad-csopo
Eichmann fontosabb volt
MTI-ÖSSZEFOGLALÓ
„Felleltük és azonosítottuk Adolf Eichmannt Buenos Airesben, s azután felfedeztük, hogy Mengele is ott tartózkodik” – mondta el a francia hírügynökségnek adott nyilatkozatában Rafi Eitan, a nyugdíjügyek minisztere, aki az Eichmann elfogását és Izraelbe vitelét végrehajtó Moszad-csoportot vezette.
Mint elmondta, Eichmann után nyomozva bukkantak Mengelének is a nyomára. Eitan csoportja fellelte és lefényképezte Argentínában az álnéven rejtőzködő Mengelét, és ismerte a lakcímét is. (A „halál angyalaként” hírhedtté vált náci orvos különösen szadista kísérleteket végzett a második világháború alatt zsidó és cigány foglyokon az auschwitzi megsemmisítő táborban, és részt vett utóbb gázkamrába küldött foglyok tízezreinek kiválasztásában.)
Néhány nappal Eichmann elfogása előtt a Moszad akkori vezetője, Iszár Harel gyorsan tervet készíttetett Mengele elfogására és Izraelbe vitelére. „Én azonban elleneztem a tervet, mert attól tartottam, hogy Eichmann elfogása is meghiúsulhat (ha egyszerre akarják kézre keríteni mindkét háborús bűnöst)” – mondta Eitan.
Harel akkor úgy döntött, Mengele elfogását későbbre halasztják, akkorra, amikor Eichmann már Izraelben lesz. „Mengele azonban eltűnt Buenos Airesből, és egy időre nyomát vesztettük. Kerestük Brazíliában és Paraguayban, és sikerült is rátalálnunk, sőt le is fényképeztük, elfogni azonban nem tudtuk” – tárta fel a régi akciók részleteit az egykori Moszad-tisztségviselő.
Mengele 1979-ben halt meg Brazíliában. 1992-ben DNS-vizsgálattal azonosították holttestét. (Két fiából vett DNS-mintákkal vetették egybe a tetemből vett DNS-mintát.) Eichmann azonban kézre került 1960 májusában. Izraeli ügynökök elfogták Argentínában, és titokban Izraelbe vitték, ahol egy bíróság halálra ítélte. 1962. május 31-én kivégezték.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.