A fokhagyma egészségmegőrző szerepéről 3500 éves feljegyzések vannak. Egy kr.e. 1500-ban írt papiruszra az egyiptomi tudósok az illatos gumó 22-féle orvosi alkalmazását jegyezték fel.
Egy kis történelem...
A fokhagyma jelentősége, szerepe a legújabb korban sem halványult el, különösen azután, hogy 1858-ban Louis Pasteur felfedezte a fokhagyma baktériumölő képességét. De az orvostudomány még napjainkban is tartogat meglepetéseket: 1983-ban Sidney Belman amerikai biokémikus laboratóriumi kisérletei során rájött, hogy az egerek bőrének fokhagymaolajos ecsetelésével meggátolható a daganatok kifejlődése. A fokhagyma rákellenes hatásának egyik magyarázata a szabadgyök-képződést gátló tulajdonsága.
Az ólombányászatban dolgozókon végzett statisztikai felmérés szerint akik rendszeresen fogyasztottak fokhagymát, azokon az ólommérgezés tünetei egyáltalán nem jelentkeztek. Európai kísérletek azóta igazolták, hogy a fokhagyma segíti az ólom és más nehézfémek kiürülését a szervezetből. A növény ezen vértisztító, méregtelenítő hatásának a nagyvárosok szennyezett levegőjében élők is hasznát vehetik. A fokhagyma sok jódot, cinket, ként, foszfort, Bl- és B2-vitamint tartalmaz, valamint megtalálhatók benne baktérium- és csíraölő anyagok (allicin és akrolein) is. Ott, ahol bőségesen és rendszeresen fogyasztanak fokhagymát, a rákos megbetegedések ritkábban fordulnak elő. (w)
Mit tartalmaz?
Tápanyagokat:
Fehérjét – 6,4 gr,
Zsírt – 0,l gr,
Szénhidrátot – 27,5 gr,
Ballaszt anyagokat – 0,94 gr
Energiát:
139 kcal/58l kJ
Ásványi anyagokat:
Nátrium – l mg,
Kálium –l mg,
Kalcium – 38 mg,
Foszfor – 134 mg,
Vas – l,4 mg,
Vitaminokat:
Bl – 0,2 mg,
B2 – 0,08 mg,
C – 16 mg
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.