Egy kaptán hatóanyagú permet, amely nem vált ki rezisztenciát

Volt idő, amikor a virágzó gyümölcsösben minden munka tilos volt. A nagyüzemi termesztésben a gyümölcskertészeket más területekre osztották be, a házikertekben pedig csak a házigazda léphetett a virágzó szentélybe. A „zavartalanság” a beporzást végző méhek munkáját is segítette.

Volt idő, amikor a virágzó gyümölcsösben minden munka tilos volt. A nagyüzemi termesztésben a gyümölcskertészeket más területekre osztották be, a házikertekben pedig csak a házigazda léphetett a virágzó szentélybe. A „zavartalanság” a beporzást végző méhek munkáját is segítette. Ám az intenzív termesztés térhódításával az ember mind jobban kénytelen figyelmen kívül hagyni e szempontokat.

Kiderült ugyanis, hogy némely kártevők és betegségek éppen a virágzás időszakában lépnek fel, és az egész évi termesztés eredményességét, menynyiségét és minőségét veszélyeztetik. Ilyen például az almafa-varasodás vagy a moníliás megbetegedés, amely főleg a cseresznyét, meggyet, szilvát, kajszit és őszibarackot károsítja.

A hűvös, csapadékos időjárás miatt elhúzódó virágzás kedvező feltételeket teremt az almafa-varasodás (venturia inequalis) fertőzéséhez. Ekkor a kis lombleveleken kívül a szirom, a csészelevél valamint a későbbi termés alapja, a vacok és a virágnyél is fertőződhet. Erős fertőzés ebben az időszakban jelentős terméshullást is okozhat, szélsőséges esetben elérheti a 90%-ot is. Gyengébb fertőzés esetén is a gyümölcskezdemény őrzi a csészetájéki varas foltot, melyet a gyümölcs mindvégig magán visel, ami az értékesítéskor hatalmas hátrány. Ugyanis a fogyasztói igények növekedésével, a piaci verseny felerősödésével a termelők csak teljesen hibátlan áruval tudnak versenyben maradni. Szükség van tehát olyan permetszerekre, amelyek a jó védőhatás mellett a növényt is kímélik, nem gátolják a kötődést, és a méheket sem kárositják. Ilyen a szerves hatóanyagú kontakt hatású Merpan 80 WDG (0,2%), Merpan 50 WP (0,3%) és az Orthocid 50 WP (0,2%).

Ma már elfogadott a virágzáskori permetezés fertőzés veszélye esetén. Az ismert felszívódó hatású készítmények (Baycor, Rubigan) ebben a fejlődési fenológiai fázisban nem használhatók, mert még nincs megfelelő lombozat, melyen keresztül a permetszer felszívódhat. A többi kontakt hatású szerves hatóanyagú permetszereket pedig a virágzás idején a szakirodalom nem ajánlja. A gyakorlati megfigyelések szerint is a kaptán hatóanyagú Merpannál gátló hatás a gyümölcskötődés elmaradásában nem érzékelhető, a virágzáskori permetezések észrevehető kiesést nem okoznak. Ennek nem mond ellen az a kívánalom sem, hogy virágzáskor csak nagyon indokolt esetben védekezzünk. A permetezéseket arra a napszakaszra kell időzítenünk, amikor a méhek már nem repülnek, azaz este, korán reggel, vagy éjszaka. A méhészek megfigyelései szerint a gyűjtés közben lepermezett méh az idegen szag miatt a kaptár röpnyílásánál álló őrök áldozatául esik.

A védekezés ismétlése csak rendkívül kedvezőtlen időjárás és elnyúló virágzás esetén válhat szükségessé. Akkor, ha a vízborítás a levélen 8–10 órát tart, illetve a folyamatosan, 1–2 napon át szitál az eső. Ekkor viszont a védekezés indokolt, ellenkező esetben a későbbiekben helyrehozhatatlan károk keletkeznek.

A kaptán hatóanyagú kontakt hatású Merpan nagy előnye, hogy több, mint 50 éves használat mellett sem szoktak hozzá a kórokozók, azaz nem alakult ki rezisztencia ellene, míg a sokkal fiatalabb felszívódó, szisztematikus készítményeknél (Baycor, Rubigan stb) fennáll annak a veszélye, hogy a kórokozó megszokja, és ezt követően hatástalanná válik. A kaptán nagyon elterjedt a világban, jelenleg is az egyik leggyakrabban használt hatóanyag. Széles körben alkalmazzák más földrészeken is a gyümölcsösben, kertészetben, dísznövényeknél, szántóföldi növényeknél gombás megbetegedések ellen, mint amilyen az alternária, brémia, cerkospóra, colletotrichum, levélfodrosodás, szürkepenész, levéllikacsosodás, fuzárium, monília, lisztharmat, fitoftóra, peronoszpóra, fóma, rhizoctonia, szeptória, valamint varasodás ellen.

Kontakt hatása miatt Merpannal permetezni a fertőzés létrejötte előtt kell, mert csak a felületi gombaspórák csirázását képes gátolni. Hatását 7 napig megtartja, ha addig nem mossa le az eső. Ha csapadékos időben kell permeteznünk, akkor a permetszerbe tegyünk Agrovitalt (0,025%), amely gátolja a permetszer lemosását a növényzetről.

A Merpan teljesíti a környezetvédelmi követelményeket, eleget tesz a méh- és halveszélyességi követelményeknek, alkalmazása sokrétű, hatása megbízható, nem károsítja növényeinket, a permetlé elkészítése pedig egyszerű.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?