Visszalépés a kegyes haláltól

Adalék az eutanáziáról, vagyis a kegyes halálról szóló, meg-megújuló vitához: Hollandiában, ahol a halálos beteg kérheti orvosától szenvedéseinek az életével együtt történő megszüntetését, minden nyolcadik kérelmező utóbb meggondolja magát – ha marad rá ideje.

Adalék az eutanáziáról, vagyis a kegyes halálról szóló, meg-megújuló vitához: Hollandiában, ahol a halálos beteg kérheti orvosától szenvedéseinek az életével együtt történő megszüntetését, minden nyolcadik kérelmező utóbb meggondolja magát – ha marad rá ideje.

Az eutanázia lehetőségét 2002 óta törvény biztosítja Hollandiában. A halálos betegség végső stádiumába jutott, elviselhetetlen fájdalmakkal küzdő, s állapotuk javulásának reményétől már rég megfosztott emberek kérhetik orvosuktól, hogy vessen véget életüknek. E törvényi lehetőséggel élve 2004-ben 1886 eutanáziát végeztek az országban: ez minimális növekedés az előző év számaihoz képest.

Az amszterdami orvostudományi egyetem felmérése azonban egy érdekes jelenséget mutat: minden nyolcadik, eutanáziát kérő holland végül megmásította szándékát, s inkább a további küzdelmet választotta, mintsem a kegyes halál lehetőségét. Mindez szakértők szerint azt mutatja, hogy érdemes egészen az utolsó pillanatig többször is feltenni a kérdést a betegnek: valóban az eutanáziát választja, valóban ez a szándéka?

Az Archives de Médecine Interne című szaklapban közölt tanulmány adatai szerint a megkérdezett 3614 holland orvos több mint fele az elmúlt egy évben egyetlen eutanáziás kérelmet sem kapott, majdnem 20 százalékuk viszont kettőnél is többet. A kérelmezők 44 százalékának kérését teljesítették, míg az esetek 13 százalékában a beteg megváltoztatta szándékát, további 13 százaléknál pedig még azt megelőzően meghalt, hogy az eutanáziára sor kerülhetett volna. Az esetek 12 százalékában az orvos – valamilyen törvényi előfeltétel hiányában – elutasította a kérelem végrehajtását, a maradéknál pedig az érintettek nem közöltek részleteket, vagy még nem született döntés.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?