Viperagyík és cukorbetegség

Fiatalok, idősek, nők, férfiak 5 százaléka cukorbajos. Az előrejelzések szerint 2025-ben már 333 millióan lesznek a földön. Szlovákiában az elmúlt húsz év alatt számuk megháromszorozódott, magasabb, mint az európai átlag.

Mint tudjuk, az első típusú cukorbaj esetében nem termelődik inzulin, pedig ez az anyag létfontosságú. Általában fiatal korban alakul ki, gyakran genetikai hajlam vagy vírusfertőzés következtében. A második típusú cukorbaj fokozatosan fejlődik ki, a szervezet nem termel megfelelő mennyiségű inzulint, vagy nem képes hasznosítani azt. Elsősorban a túlsúlyosakat, a magas vérnyomásban szenvedőket, magas vérzsírszintűeket, az öröklött hajlammal rendelkezőket veszélyezteti.

Tünetek

A vér magas cukorszintje gyakori vizelési ingert, szomjúságot, nagy éhséget, fogyást, fáradékonyságot, gyengeséget vált ki.

A második típusú cukorbetegségben szenvedők csaknem semmilyen tünetet nem éreznek, mert gyakran egyáltalán nincs tünet. Azért előfordul, hogy az első típusú cukorbaj tüneteit gyakori fertőzés, száraz viszkető bőr, homályos látás, lassú sebgyógyulás egészíti ki. Gyakori kellemetlenség az érzéketlenség, a kezek és a lábak szúró fájdalma, erekciós zavarok. Súlyos szövődmény a szívbetegség és az agyi érkatasztrófa, a szembetegség, a vese- és idegkárosodás, a depresszió.

Glükóz nélkül nincs élet. A szervezet az élelmiszerből jut hozzá, s ha jól működik, a glükóz a vérből a sejtekbe jut. A sejtek azonban a cukrot csak akkor fogadják be, ha a sejt felszínéhez a hasnyálmirigy által termelt inzulin tapad. Ha a sejtek nem fogadják be a glükózt, a vérben halmozódik fel, ez pedig mérgezi a szervezetet. Ez nem normális állapot, s ekkor alakul ki a cukorbaj. A második típusú cukorbaj nem fáj, s a diagnózis akkor igazolódik be, ha az éhgyomorra mért glükóz-szint 7 millimol/liter vagy ennél több.

Kezelés

Legfontosabb része a diéta és a mozgás, az inzulintermelést serkentő perorális gyógyszerek és az inzulin injekciós adagolása. Étkezéssel a cukorszint emelkedik, a mozgás, az inzulin és a gyógyszerek viszont csökkentik a szintet. Ha a diéta már nem segít, gyógyszereket kell szedni. Ez akkor jön számításba, amikor a hasnyálmirigy még működik, s a tabletta serkenti az inzulintermelést. Ha már ez sem elég, akkor kell az inzulin injekciós adagolása.

Gazdasági szempontok

A Egészségügyi Világszervezet feltételezése szerint a cukorbajjal kapcsolatos kiadások az éves egészségügyi költségvetés 2,5–15 százalékát teszik ki. A cukorbetegeknek 2–5-ször nagyobbak a kiadásaik, mint a nem cukorbetegé. Gyakrabban járnak orvoshoz, több egészségügyi segédeszközt, gyógyszert vásárolnak.

Mi az exendin-4?

A kilencvenes évek elején felfedezték, hogy a viperagyíktól származó exendin-4 anyag hasonlóan viselkedik, mint az ember emésztőrendszerében lévő peptid1 hormon. Ha megemelkedik a glükózszint, ez az anyag fokozott inzulintermelésre serkenti a szervezetet, elősegíti a teltségérzet kialakulását és csökkenti az étvágyat. Később a második típusú cukorbetegség kezelésére kifejlesztették az exendin–4 szintetikus változatát.

Január óta már a szlovákiai cukorbetegeknek is a rendelkezésére áll az exenatid hatóanyagú gyógyszer (az exendin-4 szintetikus változata), amely új fejezetet nyitott a kezelésben. Azoknak ajánlott, akiknél más módon nem lehet stabilizálni a cukorszintet. Amikor már ez a kezelés is csődöt mond, akkor következik az inzulin napi adagolása.

Több felmérés is igazolta, hogy sokan ódzkodnak a napi szúrástól, mégpedig azért, mert egyszerűen félnek vagy azért, mert tájékozatlanok. Az exenatid hatóanyagú gyógyszer viszont jelentős mértékben késlelteti az inzulin napi adagolának megkezdését.

Az exenatid különleges hatóanyag, sokáig vártunk rá – mondta dr. Zuzana Némethyová, az egészségügyi minisztérium diabetológiai szakértője, majd így folytatta: – El kell mondani, hogy a biztosítók csak részben fedezik. Orvos írhatja elő, de így is rá kell fizetni. Az ezzel kapcsolatos kiadások havonta 2661 koronát tesznek ki. Nagy előnye, hogy természetes módon befolyásolja a vércukorszintet, ezenkívül segít csökkenteni a túlsúlyt is. Ez azért fontos, mert a cukorbetegek csaknem 90 százaléka túlsúlyos vagy kövér, ami a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának veszélyével fenyegeti a beteget. Az új gyógyszer „mellékhatásaként” havonta akár 1,5–2 kilót is le lehet fogyni.

A viperagyíkról

Kis emlősökkel, békákkal, rovarokkal, madarakkal, azok tojásaival táplálkozik. Hazájában, az Egyesült Államokban védett állat. Amikor zsákmányát felfalja, nyálmirigye exendin–4 nevű vegyületet választ ki, ezt használják fel a cukorbetegség kezelésére. Ez a vegyület felkészíti az állat szervezetét a tápanyag felvételére, feldolgozására és raktározására. A feltételezések miszerint az exendin-4 vegyület nagy szerepet játszik abban, hogy a viperagyík emésztőrendszere helyesen működjön. Ez azért fontos, mert csak ritkán jut tálálékhoz. Hogy szervezete energiát takarítson meg, a ritka étkezések között emésztőszervei összezsugorodnak, majd pedig kitágulnak. (ki)

A magas cukorszint és a bélrák

A Minnesota Egyetem kutatóinak nemrég publikált tanulmánya szerint a magas vércukor- és inzulinszint jelentősen növelheti a vastagbéldaganatok kialakulásának kockázatát azoknál a személyeknél, akiknél korábban már jelen voltak a vastagbélrák megjelenését gyakorta megelőző polipok.

A kutatócsoport 1905 olyan pácienst választott ki az eredeti vizsgálati csoportból, akiknél a felmérést megelőző hat hónapban a vastagbélrák megelőző formájának tekintett polipokat távolítottak el. Az eredeti klinikai felmérésben azt vizsgálták, hogy milyen hatással van az alacsony zsírtartalmú, rostokban gazdag, illetve sok gyümölcsöt és zöldséget tartalmazó diéta a vastag- és végbélpolipok kiújulásának gyakoriságára. Az eredmények alátámasztották, hogy a magas inzulin- és vércukorszint egyértelműen elősegíti a polipok újbóli megjelenését. (o)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?