A halálos bakteriális fertőzés kiváltotta halál leggyakoribb oka a vérmérgezés. Az orvostudomány gyors fejlődése ellenére évről évre nő azok száma, akik bakteriális fertőzés következtében vérmérgezést kapnak. Ez azzal magyarázható, hogy néhány baktérium ellen az antibiotikumok már hatástalanok.
Védőoltással elkerülhető a vérmérgezés
A nemzetközi tanulmányok szerint a vérmérgezések 20–40 százaléka nem egészségügyi intézményekben történik. A betegek egyharmada, sőt fele belehal a fertőzésbe. A halálos vérmérgezések pontos száma nem határozható meg, mert a halál okaként gyakran a páciens alapbetegségét jelölik meg. A fejlődő országokban évente 6 millió gyerek és 100 000 anya hal bele a vérmérgezésbe.
A szepszis akár kisebb fertőzés után is kialakulhat. Emiatt veszélyes lehet egy állat harapása vagy egy rovarcsípés. A legveszélyesebbek azok a fertőzések, amelyek következtében tüdőgyulladás, húgyúti fertőzés vagy hasüregi fertőzés alakul ki. Nem szabad lebecsülni a műtét utáni fertőzést sem, amikor a szervezet legyengült, és ki van téve a kórházi baktériumok támadásának, ezek ellen ugyanis nem mindig hatnak az antibiotikumok.
Az immunrendszer vérmérgezéskor úgy igyekszik a fertőzés ellen harcolni, hogy a vérbe nagy mennyiségű ellenanyagokat bocsát. Ez a reakció azonban néha gyulladást vált ki, ami lassíthatja a vér áramlását, károsíthatja a belső szerveket, elsősorban a tüdőt, a vesét és a májat. Ez az állapot akár halálhoz is vezethet.
Akik a legnagyobb veszélyben vannak
- a 65 év felettiek és a kisgyerekek
- a gyenge immunrendszerű emberek
- a krónikus betegségekben (cukorbetegség, rák, vese- és tüdőbetegség) szenvedők
- a műtét és súlyos sérülés utáni betegek
Sokféle tünete lehet
Nehéz diagnosztizálni és kezelni a vérmérgezést. Azonnal menjen orvoshoz, ha az alábbi tüneteket tapasztalja:
- láz vagy csökkent testhőmérséklet
- percenként 90-nél magasabb pulzusszám
- percenként 20-nál több belégzés.
A súlyos vérmérgezés:
- vizelési zavarokról
- a lelkiállapot hirtelen megváltozásáról (dezorientáció, zavartság)
- nehézlégzésről
- sápadt és hideg bőrről
- hasfájásról
- gyengeségről, fáradtságról ismerhető fel.
Szeptikus sokkról beszélünk, ha a súlyos vérmérgezés tüneteihez még rendkívül alacsony vérnyomás is társul.
Kezelés
Többféle gyógyszer is létezik a vérmérgezés kezelésére. Az alapot az antibiotikumok alkotják, amelyeket minél előbb szedni kell. Kezdetben széles spektrumú antibiotikumot kap érbe a beteg, ami több baktérium ellen is hatásos. A vértesztek eredményei alapján az orvos a konkrét kórokozó ellen más antibiotikumot is adhat. Ha túl alacsony a beteg vérnyomása, érszűkítő gyógyszerek jönnek számításba, de a kortikoszteoridok, az inzulin, az immunerősítők, a fájdalomcsillapítók és nyugtató gyógyszerek is segíthetnek.
Néhány esetben, amikor a gyógyszerek nem hatnak, sebészi beavatkozás is számításba jöhet. Fertőzésforrások lehetnek a gennyes gócok, amelyeket műtéttel el kell távolítani.
Megelőzés
- Legfontosabb a védőoltás Covid-19, influenza, pneumokokkusz és más olyan fertőzések ellen, amelyek után vérmérgezés alakulhat ki.
- Mosson gyakran kezet, és gondosan fertőtlenítse a horzsolásokat és a sebeket.
- Ha valamilyen fertőzésben szenved és hőemelkedése, hidegrázása, gyors légzése, heves szívdobogása, bőrkiütése van, esetleg dezorientált, minél előbb forduljon orvoshoz.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.