Jelige: Egy kerékkel több. „Az orvosom azt mondta, hogy pszichoterápiára kell járnom, mert csak úgy gyógyulok meg. Milyen az a pszichoterápia, és tényleg bolond lehetek, hogy ide kell járnom?“
Valóban bolond vagyok?
Kedves Levélíró, egyáltalán nem jelenti azt, hogy Ön bolond lenne, hiszen a pszichoterápia abban az esetben gyógyszerterápia nélkül keveset segítene. Sajnos, a mi kultúránk még mindig elutasítja a pszichés problémákkal küszködő embereket, ezért nem is merik vállalni problémáikat. Pedig a nyugati társadalmakban az emberek büszkén vállalják azt, hogy ehhez vagy ahhoz a pszichológushoz járnak. A pszichoterápiában funkcionális lelki zavarok és pszichogén (lelki eredetű) testi panaszok gyógyítása történik pszichológiai módszerekkel. A pszichoterápiás módszerek több szempontból oszthatók fel: pl. egyéni és csoportpszichoterápiákra, attól függően, hogy a kezelés négyszemközt, vagy csoportosan folyik, direktív és nondirektív pszichoterápiákra, attól függően, hogy a páciens kap-e a pszichoterapeutától közvetlen tanácsokat, utasításokat, vagy saját erejéből jár-e végig egy önismereti utat a pszichoterapeuta segítségével. Továbbá tüneti és feltáró pszichoterápiákra osztható attól függően, hogy a közvetlen terápiás cél egy panaszolt tünet gyors megszüntetése-e, vagy a tünetet létrehozó és fenntartó mélyebb okok (traumák, konfliktusok) feltárása. Minden pszichoterápia alapvető célja az egyén belső konfliktusainak a megszüntetése, az egyén és a környezet viszonyának rendezése. Minden pszichoterápia alapfeltétele a pszichoterápiára való motiváltság, vagyis, hogy a páciensnek legyen probléma-, ill. betegségbelátása, és azon változtatni akarjon. Akarata ellenére senkivel sem lehet pszichoterápiát folytatni. Tehát ne féljen elmenni, és próbálja meg vállalni problémáit azzal, hogy közösen igyekeznek változtatni rajtuk.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2009. 01.18.
Hétfőn Egészségünkre az Új Szóban!
2009. 01.04.
Hétfőtől új köntösben, 16 oldalon az Egészségünkre!
2008. 12.27.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.