Új betegség a diagnózisok listáján: kontamináltbél-szindróma

Felszívódási zavar, ismeretlen eredetű emésztési probléma – ez a SIBO, magyarul kontamináltbél-szindróma (Small Intestinal Bacterial Overgrowth). Nemrég felkerült a betegségek nemzetközi jegyzékére.

Főként az emésztőrendszert érintő kórképről van szó. A SIBO azt jelenti, hogy a bélbaktériumok túlszaporodnak a vékonybélben. Ha valamilyen oknál fogva a vékonybélben megnő a vastagbélből származó baktériumok száma (és szennyeződik, azaz kontaminálódik a vékonybél), kellemetlen panaszok jelentkeznek, mint például puffadás, fokozott gázképződés, hasi görcsök, hasmenés és székrekedés váltakozása.

Az emésztőcsatorna felső részét általában steril környezetnek tartják, bár tudjuk, hogy van itt bizonyos számú baktérium, amelyek szimbiózisban élnek az emberi szervezettel. Ez fontos az emésztőfolyamatok, az immunrendszer és a bél szempontjából.

Mi okozza?

A vékonybélben megtelepedett, oda nem való baktériumok elhasználhatják a tápanyagokat, amelyek később hiányoznak a szervezetből. A betegség előrehaladott stádiumában vitaminhiány, vérszegénység, vashiány alakulhat ki. Ráadásul ezek a baktériumok káros anyagokat termelhetnek, amelyek hasmenést és fogyást válthatnak ki. A túl sok baktérium neurológiai és kognitív szindrómát is okozhat, mint például éjszakai vakságot vagy tetániát.

Szakember kezébe való

„Az emésztőrendszerrel kapcsolatos hosszú ideg tartó zavar esetén gasztroenterológushoz kell fordulni – mondta Dr. Tibor Hlavatý professzor, a Szlovák Gasztroenterológiai Társaság vezető titkára, majd hozzátette: – Csak a tapasztalt orvos a különféle diagnosztikai módszerek segítségével tudja megkülönböztetni a SIBO-t más emésztőszervi betegségektől, például az irritábilisbél -szindrómától vagy az élelmiszerintoleranciától.” A SIBO-t az úgynevezett kilélegzéses teszttel is diagnosztizálni lehet. Ezzel mérik a bélbaktériumok anyagcsere -melléktermékeinek mennyiségét. A baktériumok lebontják a gyomorból érkező élelmet, aminek következtében gáz képződik, ez pedig felszívódik a vérbe, majd kilélegezzük. A teszt megmutatja a kilélegzett hidrogén és metán mennyiségét. Tudni kell, hogy a hidrogén gáz a szervezetben csak a szénhidrátok bélbaktériumok által végzett erjesztése révén keletkezik, így ezzel tulajdonképpen a vékonybélbe jutott, vastagbélbaktériumok által előidézett erjedéses folyamatok létét lehet igazolni. A vizsgálat során laktulózt tartalmazó tesztoldatot kell elfogyasztani, majd ezt követően 20 percenként egy diagnosztikai készülékbe lélegezni, amely a kilélegzett levegő hidrogéntartalmát rögzíti.

Kezelés

„A SIBO kezelése egyszerűnek tűnik, de valójában viszonylag igényes, mert a diéta és a gyógyszerek nem mindig hatnak gyorsan”

– mondta Dr. Martin Janičko gasztroenterológus.

A kezelés alapja az antibiotikum, ami megváltoztatja a bél mikroökológiáját, és a tünetek enyhülnek. A 90-es évekig főleg széles spektrumú antibiotikumot alkalmaztak. Azóta nem felszívódó antibiotikummal történik a kezelés, amelynek mellékhatása minimális. „A SIBO prognózisa jó, de ez elsősorban az életmód megváltoztatásától és a társult betegségektől függ. A betegség nem fertőző, de hátránya, hogy visszatérhet” – tette hozzá a szakember.

(kovács)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?