A kálium az egyik legfontosabb elem, melynek hiánya gyengeséget, fáradtságot és szívritmuszavart okozhat.
Tudta? Ez az ásványi anyag segíthet a szív egészségének megőrzésében!
A kálium az intracelluláris folyadék fő kationja. Mennyisége a szervezetben az izomtömegtől függ, így a fiatalabbaknál és a férfiaknál magasabb koncentrációban van jelen. A kálium kulcsfontosságú szerepet játszik az idegrendszer és az izmok, különösen a szív megfelelő működésében
– mondta el dr. Jana Jurkovičová, a Károly Egyetem Orvosi Karának munkatársa.
A kálium koncentrációjának emelkedése, illetve csökkenése esetén súlyos szívritmuszavarok léphetnek fel, amelyek akár halálhoz is vezethetnek. A kálium emellett csökkenti a vérnyomást, enyhíti a fáradtságot, ezenkívül természetes vízhajtó, és megakadályozza a vesekő kialakulását.
Mikor veszíti el szervezetünk a káliumot?
A legnagyobb káliumveszteség hosszan tartó hasmenés esetén következik be, ez igaz hashajtók szedésekor is. A hányás szintén csökkenti a káliumszintet, de ez nem olyan súlyos, mint a hasmenésnél. Figyeljen a káliumbevitelre, ha túlzottan izzad, illetve fokozott fizikai megterhelés alatt áll, vagy hosszan tartó testmozgást végez. „Hiánya vesebetegségben is előfordul. Ilyenkor a vizelet ürítésével káliumhiány léphet fel, egyes vízhajtókkal való kezelés során ugyanez mondható el” – mutat rá a szakértő. Vigyázni kell azonban az étrend összetételére is: a fogyókúrák és diéták jelentős ásványi káliumcsökkenést okoznak, így főként az idősek és az alkoholbetegségben szenvedők kitettek. A káliumbevitelt a tápanyagfelszívódási zavarok miatt szintén figyelni kell; a kimerültség, a túlzott fehérjebevitel és a konyhasó szintén káliumszint-csökkenést okozhat.
A fáradtság figyelmeztető jel lehet
Az első figyelmeztető jelek közé tartozik a gyengeségérzet, a fokozott fáradtság, a hányinger és a székrekedés. Később fokozott vizelettermelés, állandó szomjúságérzet, szívdobogás, szapora pulzus és más ritmuszavarok jelentkezhetnek
– mondta dr. Jana Jurkovičová.
A káliumszint tartós csökkenése esetén hipokalémiáról van szó. Ebben az esetben a helyzet súlyosabb, és azonnali orvosi kezelés szükséges, mivel az intracelluláris és a testfolyadékok tartalmának egyensúlya felborul. „Az eredmény fokozott ingerlékenység, duzzanat, szívritmuszavarok kialakulása, az EKG-n látható megnyilvánulásokkal együtt, ami keringési elégtelenséghez vezethet. A jelentős káliumhiány károsíthatja az izmokat, ez pedig bénuláshoz vezethet. Ha a légzőizmokat érinti, életveszélyes következményekkel járhat. Amennyiben az emésztőrendszer izomzatát érinti, akkor a belek csökkent mozgékonyságában nyilvánul meg, ami a belek elzáródásával végződik” – magyarázta a doktornő. A vesék is veszélyeztetettek, mivel fokozatosan elveszítik vizeletszűrő képességüket, ezáltal veseelégtelenség alakulhat ki.
(pluska)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.