TUDTA?

Tanácsok depressziós kamaszoknak
Minden tizenévesre rátörhet időnként a rossz hangulat. Ha azonban ezek a hangulatingadozások képtelenné teszik arra, hogy elvégezze a napi feladatokat, vagy hetekig, sőt hónapokig is tartanak, akkor ez a depresszió jele lehet.

Tanácsok depressziós kamaszoknak

Minden tizenévesre rátörhet időnként a rossz hangulat. Ha azonban ezek a hangulatingadozások képtelenné teszik arra, hogy elvégezze a napi feladatokat, vagy hetekig, sőt hónapokig is tartanak, akkor ez a depresszió jele lehet. A legfontosabb az, hogy a kamaszok tudjanak beszélni valakivel arról, min mennek keresztül. Néhány jó tanács a kamaszkori rossz hangulat feloldására:

Légy tevékeny, keresd az olyanokat, akiknek a társaságában jól érzed magad. Kerüld a drogot vagy az alkoholt fogyasztók társaságát.

Beszélj a barátaiddal, szüleiddel, rokonaiddal vagy tanáraiddal az érzéseidről.

Beszéld meg orvosoddal, nem lenne-e szükséged gyógyszeres kezelésre vagy pszichiátriai tanácsadásra. (HealthDay News)

A cápaporc-kivonat hatástalan

A cápaporcot a rák kezelésére alkalmas szerként hirdetik, azonban egy nagyobb vizsgálat során hatástalannak bizonyult. A készítményt a kemoterápia és sugárkezelés mellett adták nem kissejtes tüdőrákban szenvedő pácienseknek, és nem bizonyult hatékonyabbnak, mint a placebo. A kutatók szerint a cápaporc-kivonat egyértelműen hatástalan daganatos betegségek kezelésében, és rutinszerű adását nem javasolják. A vizsgálat a 90-es évek végén kezdődött, amikor a cápaporc-kivonat egyre nagyobb népszerűsége miatt közegészségügyi problémává vált. A cápaporc elméletileg úgy fejtené ki hatását, hogy ebben a szövetben található érfejlődést gátló anyagok gátolnák a daganat növekedését. Ugyancsak fontos érvnek számított az is, hogy a cápáknál kifejezetten ritkán fejlődik ki daganat. A csaknem 4 éves követési idő során nem volt jelentős különbség a két csoport között az átlagos túlélést illetően. A kutatók szerint a fenti adatok egyértelműen cáfolják a cápaporc-kivonat daganatellenes hatását, és határozottan megkérdőjelezik az ilyen készítmények árusításának létjogosultságát.

Mi okozza a fájdalmat?

Vajon miért szenvednek sokan még jóval az után is krónikus fájdalmaktól, hogy a sérülései már régen meggyógyultak? A Northwestern egyetem kutatója, Vania Apkarian fiziológus professzor szerint a krónikus fájdalom fő oka egy régi emléknyom az érzelmek és a tanulás agyi központjában. Az agy úgy fogja fel a sérülést, mintha az új lenne, illetve képtelen elfelejteni. A kutatónak most sikerült azonosítani egy gyógyszert, amely az agynak azt a részét célozza meg, ahol a fájdalom okozta érzelmi szenvedés keletkezik. Ez a gyógyszer a D-Cycloserine, amelyet mintegy tíz éve a fóbiás tünetek kezelésére alkalmaznak. Állatkísérletekben a D-Cycloserine jelentős mértékben csökkentette a fájdalmat, és az egykori sérülés helyének érzékenységét, és enyhítette a kemoterápiás kezelés során fellépő idegfájdalmat is. – Ha majd a klinikai kísérleteket végezzük, azt várom, hogy az emberek azt mondják, még mindig érzem a fájdalmat, de már nem zavar – mondja a kutató. Azt is tapasztalta, hogy minél hosszabb ideje szenved valaki krónikus fájdalomtól, annál aktívabb az agykéreg egy meghatározott területe. (Medical News Today)

Utazási tanácsok asztmásoknak

Jó, ha az asztmások, allergiások előre megtervezik, mikor utaznak el nyaralni. Ha tudjuk, mi váltja ki a rohamokat, elkerülhetjük őket.

Hosszú autóút előtt kapcsoljuk be a fűtést vagy a légkondicionálót, és legalább tíz percre nyissuk ki az ablakokat, így kiszellőztethetjük a rendszerben rekedt poratkákat és gombákat.

Elkerülhetjük a legnagyobb pollenszennyezettséget, ha kora reggel vagy este utazunk.

Az arcüreg- vagy középfülgyulladásban szenvedők számára a repülés nagy fájdalommal járhat, ezért ajánlatos elhalasztani az utat.

A repülőgépben igen száraz lehet a levegő, sós orrcsepp használata óránként nedvesen tartja az orr belsejét

Ügyeljünk arra, hogy becsomagoljuk valamennyi szükséges gyógyszerünket.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?