TUDNIVALÓK

A betegség kezelése
Ágynyugalom, lázcsillapítók (az aszpirin kerülendő!), C-vitamin, bő folyadékbevitel, szükség esetén orrcsepp és köhögéscsillapító. Az antibiotikumok a vírusok ellen hatástalanok, ezért ilyenkor szedésük felesleges.

A betegség kezelése

Ágynyugalom, lázcsillapítók (az aszpirin kerülendő!), C-vitamin, bő folyadékbevitel, szükség esetén orrcsepp és köhögéscsillapító. Az antibiotikumok a vírusok ellen hatástalanok, ezért ilyenkor szedésük felesleges. Szövődmény fellépésekor a kezelést antibiotikummal kell kiegészíteni, a beteg állapotától függően kórházi kezelés is indokolt lehet.

Védőoltások

Világszerte a WHO által koordinált nemzetközi figyelőszolgálat monitorozza az influenzavírusok aktivitását. Erre a járványügyi információkon kívül azért is szükség van, mert a vírusok szerkezetében évről-évre bekövetkező változások miatt a gyógyszergyáraknak az adott évre aktualizált oltóanyagokat kell gyártani. A védőoltásokat a várható járvány előtti egy-három hónapban kell beadni, injekció formájában, általában a felkar izomzatába. A védettség a beadást követően kb. két héttel alakul ki teljesen. A védőoltás hatékonysága 85-90%-os. Az oltóanyag legyengített vírusokat tartalmaz.

Esetleges mellékhatások és szövődmények

Bőrpír, enyhe fájdalom a beadás helyén. Egy-két napon belül megszűnik, különleges kezelést nem igényel.

Influenza-szerű tüneteket csak a legyengített vírust tartalmazó oltóanyagok okozhatnak. A panaszok hasonlítanak az influenzához, de sokkal enyhébbek, és 24-48 órán belül spontán megszűnnek.

Allergiás reakció, súlyos anafilaxiás sokk is kifejlődhet tojásfehérje-érzékenység esetén, ezért ilyenkor a védőoltás ellenjavallt.

Guillain-Barré szindróma. Az egész testre kiterjedő súlyos bénulást és fájdalmakat okozó, de 80-90%-ban jól gyógyuló idegbántalom kialakulását 1976-ban az USA-ban írták le influenza elleni védőoltásokat követően. Akkor egymillió védőoltásra jutott egy megbetegedés. Az egyéb oltási reakció, szövődmény (agyhártyagyulladás, szívizomgyulladás) kialakulása nagyon ritka.

Mikor nem ajánlott?

Tojásfehérje-érzékenység esetén

Az immunrendszert jelentősen legyengítő betegség vagy kezelés esetén

Akut lázas állapot esetén

(forrás: medicentrum)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?