Torma, az immunerősítő

Az immunrendszer erősítésének ideje végérvényesen eljött. Van, aki a táplálék-kiegészítőkre, van, aki pedig a természetes anyagokra esküszik. Mi most a tormát, ezt az igénytelen, de annál hasznosabb növényt mutatjuk be. Erre az aromatikus növényre ne csak húsvétkor gondoljunk. Amilyen gyakran csak lehet, szerepeljen étlapunkon.

A tormát már az ókorban ismerték, Közép-Európába a szlávok hozták be, a nevét is nekik köszönhetjük. Nagyon elterjedt, de ügyelni kell rá, nehogy a szomszéd kertjében is felbukkanjon. Pótolhatatlan uborkabefőtt készítésekor. A frissen reszelt torma húshoz, füstölt áruhoz, mártások készítéséhez alkalmas. Legjobb azonban nyers állapotában. Főzéssel csökken a tápértéke. Reszelés közben elillan belőle pl. a C-vitamin.

Természetes antibiotikum

A tormában sok olyan anyag van, mint pl. az ún. fitoncidek, amelyek megsemmisítik a kórokozókat, megállítják néhány baktérium és mikroorganizmus növekedését. Ezt a hatást már viszonylag kis mennyiséggel el lehet érni. Vízhajtó, légcsőgyulladás ellen és – krém formájában – reuma ellen ajánlott. Állítólag segít feloldani az epeköveket, és tejföllel összekeverve kifehéríti a szeplőt és a bőrfoltot. Német tudományos kutatások megerősítették, hogy a torma olyan anyagokat tartalmaz, amelyek segítenek nátha és más megfázásos betegségek esetén. Fontos C-vitaminforrás, kb. kétszer annyi C-vitamint tartalmaz, mint a citrom.

Óvatosan adagoljuk

A C-vitaminon kívül a tormában néhány ásványi anyag és nyomelem is van. Jellegzetes íze ingerli a szemet és a szaglóideget. A torma valójában növényi drog. Túlzott fogyasztása ingerli a vesét és az emésztőcsatorna nyálkahártyáját, ezért egyszerre egy kanálnál többet ne fogyasszunk belőle. A friss torma főzete vagy leve serkenti a gyomorsav képződését és savas kémhatását. A torma főzete enyhíti a bakteriális eredetű hasmenést, a friss tormalé vízzel higítva egy-egy arányban galgalizáló szerként használatos torokgyulladás ellen. A frissen reszelt torma mézzel keverve segít megfázás esetén. Minden étkezés előtt egy teáskanállal adjunk a betegnek, mert a torma serkenti az emésztést és javítja az étvágyat.

Külső alkalmazása

A természetgyógyászatban régóta használják az ún. tormapalacsintát, amelyet egy rész tormából, kilenc rész lisztből és egy rész zsiradékból készítenek. Ha a palacsintát fagykárosodott testrészre vagy reumás ízületre helyezzük, a bőr vérellátása megnő és megszűnik a fájdalom. Hasonló hatása van a friss, enyhén összezúzott tormaleveleknek is. Mindkét esetben előfordulhat allergiás reakció, amely fájdalmas piros foltok formájában mutatkozik, ezért kis bőrfelületre kenjük. A bőrt először kenjük be zsíros krémmel vagy kozmetikai olajjal, s a pakolást néhány percre tegyük rá.

Ősszel, télen és tavasszal hetente kétszer fogyasszunk frissen reszelt tormát, ezzel erősítjük az immunrendszert és csökkentjük a megfázás veszélyét. (-us-ki)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?