A gyógyszer stabilitása azt jelenti, hogy a felhasználhatóság végéig változatlan marad. Ez jogi, erkölcsi és gazdasági szempontból is alapvető követelmény.
Több kárt okozhat, mint hasznot
A fizikai változások többek között a színben, kristályszerkezetben, halmazállapotban, stb. figyelhetők meg. Az eredeti szín gyakran megváltozik pl. glükózoldatoké, tejcukoré (laktóz) és éppúgy a velük előállított tablettáké. Nem megfelelő tárolás miatt megváltozhat a halmazállapot: megszilárdulhat vagy megpuhulhat. Ha a nedvesség elpárolog, a paszták, kenőcsök megkeményedhetnek, vagy a száraz poranyagok folyóssá válhatnak. Előfordulhat, hogy az oldószer elpárolog. A csomagolást ezért jól meg kell választani, s jól záródó edényben, hűvös helyen kell tartani. Ezért soha nem szabad a gyógyszert vagy kenőcsöt más dobozba helyezni.
A kémiai változások közül az oxidációt említeném meg, mely sok nemkívánatos változást, főként elszíneződést okozhat. Az oxidációs folyamat közvetlen kapcsolatban van a légköri oxigénnel. Bomlásnak indulhatnak a cukrok, a zsírsavak, de az A- és C-vitamin, a glükóz, az ízesítő olajok, s az adrenalin is érzékeny az oxidációra. Az oxidáció több tényezőtől függ, amelyek közül legjelentősebb a hőmérséklet és a rendszerben levő oxigén aktivitása.
Mikrobiológiai változás akkor következik be, ha a gyógyszer mikroorganizmusokkal – baktériumok, gombák, algák, stb. – szenynyeződik. Anyagcseretermékeik, a toxinok és pirogének lázas állapotokat, ill. nagyfokú mérgezést okozhatnak.
Mindebből következik, hogy a gyógyszer helytelen csomagolása a legstabilabb készítményt is károsíthatja. A tégelynek nem szabad anyagokat kibocsátania ill. felszívnia oly mértékben, hogy befolyásolja a gyógyszer hatását, minőségét és tisztaságát. Leggyakrabban üveget, fémet, műanyagot és gumit használnak a gyógyszer csomagolására.
Az üveg előnye, hogy átlátszó, merev, könnyű lezárni és gazdaságos. Rossz tulajdonsága viszont, hogy bizonyos anyagokat bocsáthat ki a folyadékokba, s átengedi a fénysugárzást. A fény ugyanis színelváltozásokat, oxidációs folyamatokat indíthat el, ami viszont gyógyszerbomláshoz vezethet. Speciális üvegtégelyekkel azonban megóvhatjuk a terméket a napsugár okozta fizikai vagy kémiai változásoktól. A gyógyszeripar szívesebben alkalmaz barna vagy zöld színű üveget, mert ezek nagyobb védelmet biztosítanak. Napjainkban egyre gyakrabban használnak műanyag tégelyt. Hátránya, hogy anyagokat bocsát ki a gyógyszerbe, de a gyógyszer anyagai is behatolhatnak a tégely falába. Pl. ha a nedvesség bekerül a tégelybe, nagymértékben befolyásolja a tabletta fizikai és kémiai stabilitását. Az oxigén és a szén-dioxid is átjuthat a műanyag falon, ami az oxidációra hajlamos vegyületek bomlásához vezethet.
Paszták, gélek, krémek vagy kenőcsök kényelmesen csomagolhatók fémtubusba. Többnyire ónból vagy ónnal borított ólomból és alumíniumból készül. Az ónnal bevont tubusok inaktív tulajdonságuk miatt általánosan alkalmazhatók.
A tégely nyílászárójának megbízhatónak kell lennie, és nem léphet reakcióba a benne lévő anyagokkal.
A szerző gyógyszerész
MI MIT JELENT?
Fénytől védve tartandó: sötét üvegben vagy világos üvegben papírral takarva és szekrényben
Világos helyen tartandó: világos üvegben, szórt fényű helyen
Hűvös helyen tartandó: 5-15 Celsius fok között (pincehőmérséklet
Hideg helyen tartandó: 2-5 Celsius fok között (hűtőszekrényben)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.