A legtöbbször rajtunk múlik, hogy milyen a bőrünk. Különösen nyáron kell vigyáznunk, amikor könnyen szárazzá válhat, annak ellenére, hogy a verejtékezéssel együtt finom olajsavak is „zsírozzák”.
Testápolás kánikulában
Az esztelen napozás és a túl gyakori fürdés szárazzá, rugalmatlanná, végső soron sérülékennyé teheti a bőrt. A vízmegtartó anyagok és a védő zsírköpeny hiánya miatt dehidratálttá válhat. A száraz, vízhiányos bőr nemcsak feszül, viszket, hanem hajlamosabbá válik a bakteriális és a vírusos fertőzésekre, valamint a ráncosodásra is. Ésszerű napozási szokásokkal, szükséges fényvédelemmel és alkalmas bőrápoló készítmények rendszeres használatával természetesen ezek a bőrproblémák is megelőzhetők.
A nyári hőségben gyakran megizzad az ember. A megfelelő közérzet eléréséhez ilyenkor a gyakoribb fürdés, tusolás is hozzátartozik. A naponkénti meleg vizes kádfürdő azonban egyáltalán nem tesz jót a bőrnek.
Kerülni érdemes a hosszabb ideig tartó meleg vizes zuhanyozást is, mert az is csökkentheti a bőr zsír- és víztartalmát. A langyos frissítő tusfürdő viszont nyugtatóan hat a felhevült testre. Akik nem végeznek „piszkos” munkát, azoknak elegendő, ha egyik napról a másik napra csak a hónaljukat, lábukat és intim testrészeiket mossák meg szappannal a testfelület többi részét csak tiszta vízzel leöblítjük. A selymes habokat teljesen mossuk le a bőrünkről, mert a mosdószerek maradéka akadályozhatja a védő hidrolipidköpeny kialakulását.
Varázsoljuk bársonyossá bőrünket
Finom bársonyossá válhat a száraz bőr, ha megszabadítjuk az elhalt száraz szarupikkelyektől. Erre a célra a testradírok széles skáláját kínálja a kereskedelem, de szükség esetén akár magunk is elkészíthetjük:
A tengeri sós peeling összeállításához egy kis csészében keverjünk össze egy evőkanál tengeri sót anynyi mézzel, hogy krémes állagot kapjunk. Ezután álljunk be a kádba vagy a tus alá, és a kikevert péppel, vizes kézzel pár percig gyengéden dörzsöljük át a test bőrét. Az érdesebb, vastagabb területeket hoszszabb ideig erőteljesebben dolgozzuk meg (kerüljük ki a hosszabb szőrszállal borított testtájakat, sérült bőrfelületeket). A mézes keveréket nem érdemes sokáig a bőrön hagyni, mert a tömény só és méz dehidratálhatja a bőrt. Végül langyos vízzel alaposan mossuk le a peeling anyagát.
Testtejek
Ha egyébként a bőr nem száraz, a testápoló tejek is elegendőnek bizonyulnak. Ezeknek a tejszerű készítményeknek vagy haboknak nagyon magas a víztartalmuk. Napi rendszerességgel használhatók, szükség esetén akár többször is. Tökéletesen felszívódnak a bőrbe, és nem hagynak maguk után zsírréteget. Víztartalmuknak köszönhetően kellemesen hűsítik a naptól átmelegedett bőrt.
Minél több természetes növényi anyagot tartalmaznak a testtejek (növényi kivonatokat, illóolajokat, növényi olajokat), annál bőrápolóbb tulajdonságúak.
Balzsamok
A testbalzsamok, a masszázstejek magasabb zsírtartalmú kozmetikumok. Ezeknek már alapvető feladatuk a bőr védőfunkcióinak erősítése is. Mindennapi használatra csak a kimondottan száraz bőrűeknek javasoltak.
Olajok
Az érzékeny, száraz bőrűek testápolásához különösen fontosak a különféle növényi olajok, mert ezekben biztos nincsenek a bőrt érzékenyítő összetevők, emulgeálószerek, konzerválószerek, szintetikus illatanyagok.
A növényi olajok közül különösen jó bőrápoló és egyben nyugtató hatású a mandulaolaj, a sárgabarackmag-olaj, a földimogyoró-olaj és az enyhén hűtő hatású hidegen sajtolt napraforgóolaj. Az olajokat minden esetben a még nedves bőrbe vagy aromavizekkel (rózsavíz, narancsvirágvíz) együtt kell bemasszírozni. (len)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.