A fogszuvasodás nem más, mint a fogzománc sérülése. A jelenség különösen 5 és 17 éves kor között gyakori, de ennél korábbi és későbbi megjelenésére is egyaránt lehet számítani. Nem kell azonban tétlenül várni, míg bekövetkezik, tenni kell ellene.
Tegyünk valamit a fogszuvasodás ellen!
Étkezések, különösen magas cukortartalmú italok és szénhidrátban gazdag táplálékok fogyasztása után a szájban képződő nyálból, savból, baktériumokból és ételmaradékokból keletkezett lerakódások fogszuvasodást okozhatnak. A folyamat észrevétlenül zajlik, ezért ha elmarad a rendszeres orvosi ellenőrzés, a fogon keletkező lyukról csak akkor szerez valaki tudomást, amikor már fájdalmat okoz. Ez különösen édes ételek fogyasztása után, hideg, vagy meleg hatására erősödhet fel.
A fogszuvasodás megelőzésének első lépése a rendszeres, napi kétszeri, alapos fogmosás, és az egyszeri fogselyem-használat. Ajánlott továbbá évente legalább két alkalommal fogorvosi rendelőben, professzionális fogtisztítást végeztetni.
Bizonyos betegségek, mint például a diabétesz esetén fokozott figyelemmel kell kísérni a fogak állapotának változását.
A cukrozott ételek, szénsavas italok, édességek kerülésével nagy mennyiségű ártalmas lerakódás előzhető meg, mint ahogy a főétkezések közti „nassok” elhagyásával ugyancsak a fogak egészségét lehet védeni. A cukormentes rágógumi segít a fogzománc épségét károsító savas hatás semlegesítésében.
A fogak épségének megőrzéséről nem csak külsőleg, de belsőleg is lehet gondoskodni. A fluor utánpótlásával jelentősen csökkenthető a fogszuvasodás.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.