Szülés után – otthon

Ma a szülések 99%-a kórházban történik. Ritka kivételnek számít, ha valaki tudatosan az otthonszülést választja egy arra vállalkozó szakképzett segítővel. Ez bevált szokás Hollandiában, de ennek objektív és személyi feltételei nálunk hiányosak. Intézeten kívül a titkolt szülések zajlanak le. Ez történhet a lakásban, vonaton, mentőben, a természetben. Fontos, hogy az újszülött mielőbb optimális ellátásban részesüljön, ne hűljön le, a lepény leválásakor az anya ne vérezzen el.

A szülészeti ellátás feltétele, hogy a szülőszobában jelen legyen a szülésznő, a szülész szakorvos és kívánságra ott lehet a szülő nő valamely hozzátartozója. Ennek célja, hogy biztonságos körülmények között szülhessen az anya, megfelelő ellátást kapjon az újszülött, szükség esetén időben orvosi beavatkozásra kerülhessen sor. A szülés módjának megválasztása, lefolyása a jelenlevő orvos felelőssége. Akármilyen módon történik a szülés (spontán hüvelyi szülés gátvédelemmel vagy gátmetszéssel, fogóval, vákuummal, vagy császármetszéssel), az anyának szüksége van kíméletre, pihenésre, környezete gondoskodására.

A hüvelyi szülés után a 4–5. napon, császármetszés után a 7–10. napon távozhat a kórházból az anya és újszülöttje, ha mindketten egészségesek. Ekkor a család nagy szeretettel és „táplálékhegyekkel” várja őket. Elsősorban a hozzátartozóknak javaslom a következőket, amit leginkább az ifjú apa szervezhet meg:

Ne rohanja le egyszerre a család az első hetekben az anyát és gyermekét, még a kórházban sem!

Osszák el a segítséget egymás között! Pl. az első két héten a gyermekágyas anya édesanyja, majd az anyósa, ezután a férj segítsen a házimunkában. Ekkor már el is telik a 6 hét, de a többi családtag segítsége is jó jöhet ezután.

u A táplálkozásban nem a mennyiség, hanem a minőség, a könnyű emészthetőség a fontos.

Ha ezeket megfontolják, akkor érzi az anya, hogy sokan jó szándékkal gondoskodnak róla, érzi a szeretetet, és tényleg segítséget kap. Ha azonban állandóan látogatók terhelik, akik még a „megvendégelést” is elvárják, s nem igazodnak a gyermekágyas anya és újszülöttje igényeihez, akkor az anya fáradt lesz, hamar elapadhat a teje.

Az áldott állapot 9 hónapja alatt lassan, fokozatosan építette, alakította át a nő testét, lelkét gyermeke kihordására. A szülés néhány óra alatt lezajlott, új emberkének adott életet, méhe összehúzódott, agyában megindult a tejelválsztást fokozó hormon (oxytocin) termelődése, ami egyúttal a méh mielőbbi regenerálódását is elősegíti. A petefészkek még a szoptatás időszakában viszonylagos nyugalomban vannak, alacsonyabb a vérben levő hormonszint, mint a menstruáló időszakban. A hüvely a nagy munka után összehúzódik eredeti méretére, a gátmetszés vagy a császármetszés hege gyógyul, a méh még a méhlepény helyéről vérezget 1-3 hétig (ez a lochia), az emlők tejet termelnek, melyből az anya gyermekét több hónapon át táplálhatja.

A vérkeringésben is jelentős változások zajlanak le: a vér mennyisége csökken, sűrűbbé válik, a terhesség alatt felhalmozott, s a kötőszövetekben tárolt víz (oedema) a vizelettel kiürül. A szív munkája könnyebbé válik, az addig esetleg magasabb vérnyomás normalizálódik. A terhesség végére megduzzadt, fájdalmas visszerek is kiürülnek, könnyebbé válik a járás, megszűnik a fájdalom. A vesék munkája az ödémák kiürülése miatt először fokozódik, de mivel a magzati salakanyagokat már nem nekik kell kiválasztani, így ez is könnyebbé válik. A csontok és ízületek is jelentős változáson mennek át. A terhesség alatt fellazult ízületek, szalagok biztosították, hogy a magzat a csontos kismedencén át meg tudjon születni. Ezek szülés után öszszehúzódnak, nemegyszer igen erős „reumatikus” panaszokat okozva.

A tisztálkodás, így a nemi szervek tisztántartása igen fontos és kívánatos teendő a gyermekágyas időszakban. A vért, a méhváladékot rendszeresen távolítsuk el! Ha fájdalmas, vagy nehezen gyógyul a seb, akkor jó, ha orbáncfűolajat kenünk rá, kálium-hypermangános híg oldattal, vagy kamillateával végzünk lemosást. Szoptatás előtt a kezeket és a melleket mindig mossuk le szappanos vízzel! ĺgy elkerülhetjük, hogy a baba olyan baktériumokkal találkozzon, ami őt fejletlen immunrendszere miatt megbetegítheti. Az anyatejjel sok immunglobulin jut át fejlődő szervezetébe, de a sajátja csak kb. fél éves kora körül kezd termelődni.

Nagyon fontos, hogy minél tovább tudjon szopni. Ez biztosítja az anyához való kötődést, a testi kapcsolatot, a melegséget, a nyugalmat és fontos a szellemi fejlődése szempontjából is. Kimutatták ugyanis, hogy a szoptatott gyermekek az iskolában jobban kezelhetők, könnyebben és jobban tanulnak, és sokkal egészségesebbek. A gyermekorvosok tudják a legjobban, hogy mennyi gondot okoz, ha az anya nem tud, vagy nem akar szoptatni. A tápszerek tehéntejből, vagyis fajidegen fehérjéből készülnek, amit jól csak a boci tud megemészteni. Igaz, sokféle módszerrel átalakítják a tápszergyárak a bio tehéntejet, s mégis sok kisgyermekben tehéntej-allergia alakul ki. Addig, amíg a fogak ki nem nőnek, az emlősök utódainak saját fajuk által termelt tejre van szükségük, így a csecsemőnek anyatejre. Sokan mondják, „nincs tejem”. Mindenkinek van, aki szült, de nagyon kemény munka szükséges ahhoz, hogy az újszülött megtanuljon szopni, az anyja pedig szoptatni, mellét lefejni. Csak a saját édesanyja tudja a legjobb összetételű tejet előállítani gyermeke számára abban a mennyiségben, amennyire szükség van. Ha túl sok, le kell fejni és lefagyasztani, vagy más rászorulónak átadni. Ehhez kérje a védőnők segítségét. Aki tejet ad másoknak, az még pénzt is kap érte. Akinek kevés a teje, az fokozhatja sok folyadék fogyasztásával: levesek, ásványvíz, tejtermelést fokozó gyógyteák, gyümölcslevek, de még a sör is alkalmas időnként, mert a benne levő komló nyugtat, és a tejtermelést fokozza. Ma már sokféle teakeverék, instant teapor kapható a patikákban, de magunk is összeállíthatjuk a következőkből: ánizsmag, édeskömény mag, fűszerkömény magja, kecskeruta, majoránna, kakukkfű, bazsalikom, anyalevél keverékéből. Naponta 2-3 liter folyadék szükséges az elegendő tejképzéshez.

A táplálkozásról röviden annyit jegyzek meg, hogy a szoptató anya azt és annyit egyen, amennyit kíván, de legyen rendszeres és változatos. Lehetőleg kerülje a nehéz, zsíros, erősen fűszeres ételeket: székelykáposzta, kolbász, tepertő, szalonna stb. Sokkal fontosabb, hogy sok friss ételt, nyers gyümölcsöt, zöldséget, salátát, tejterméket, gabonát egyen, normál menynyiségű szénhidrát, cukor társaságában. Legjobb, ha sokszor, keveset, s egyszerre csak egyféle ételt eszik. Ugyanis ennek emésztése könnyebb, jobban hasznosul, a kismama nem fog elhízni és lesz elegendő teje. A hosszas szoptatás meszet, kalciumot von el a csontokból, fogakból, s ezért célszerű sok olajos magvakat (mákot, diót, mogyorót, szezámmagot, sajtot) fogyasztani. ĺgy megelőzheti, hogy a kismamából idő előtt fogatlan „nagymama” legyen.

A család nagy boldogsága az újszülött, s emiatt a férjek sokszor háttérbe kerülnek. A nőre ilyenkor hármas szerep hárul: anya, feleség és háziasszony. A férj várja meg, amíg felesége felépül, visszanyeri alakját, sebe begyógyul. Ezért célszerű nagyon finoman elkezdeni a szexuális kapcsolatot hat héttel szülés után. A szeretet minden egyéb megnyilvánulásának kifejezése pedig nagyon fontos az egész időszakban.

A szerző szülész-nőgyógyász szakorvos

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?