Negyedik éve a Komáromi járás első embere, parlamenti képviselő, de havonta egyszer – ingyen és bérmentve – ügyeletet tart a helyi kórház nőgyógyászati osztályán. Még mielőtt megkérdeztem volna, mi szüksége erre, lelkesen válaszol: „Mert szeretem azt, amit tanultam, s nem szeretném, ha kiesnék belőle.” Bastrnák Tibor „civilben” szülész és nőgyógyász. Ő válaszol azokra a kérdésekre, amelyekkel olvasóink a leggyakrabban hozzánk fordulnak.
„…szeretem azt, amit tanultam…”
Az, hogy csökkent a terhesség-megszakítások száma, két dolognak köszönhető: egyrészt a negatív motivációnak, vagyis annak, hogy elég sokat kell érte fizetni, másrészt pedig annak, hogy a rendszerváltás után széles körben terjedtek el a hormonális készítmények. Ezek egyre jobbak, tökéletesebbek, s egyre többen alkalmazzák őket.
Az nem játszat ebben szerepet, hogy a nők jobban odafigyelnek a termékeny és a terméketlen napokra?
Nem valószínű, ugyanis ez a módszer nem mindig hatásos. Ha a teherbeesés valamilyen oknál fogva nehezített, akkor az a legjobb, ha a szakorvos ultrahanggal figyeli, mikor következik be a tüszőrepedés. ĺgy lehet a legpontosabban meghatározni a termékeny napokat. Ha viszont el akarjuk kerülni a terhességet, akkor már bizonytalan a hatása. Igaz, az a legősibb fogamzásgátló módszer, de messze nem a legmegbízhatóbb.
Mikor ajánlott a tüszőrepedést ultrahanggal figyelni?
Amikor a házaspárnak hosszabb együttélés után sem születik utódja, pedig mindkét felet kivizsgálták, s nem találtak olyan körülményt, amely kizárná a teherbeesést. A tüszőrepedés időpontja ultrahanggal pontosan meghatározható, s ha 12 órán belül történik meg a nemi aktus, akkor létrejöhet a fogamzás.
Ez biztos módszer?
Semmi sem biztos. Azt tudjuk csak megmondani, hogy most van rá esély, aztán vagy megtörténik a teherbeesés vagy nem. Azoknak a hölgyeknek is ajánlott ez a módszer, akiknek tüszőérésük rendszertelen, és hormonokkal segítik a folyamatot. Az orvos nagy valószínűséggel meg tudja mondani, mikor próbálkozzon a pár. Ugyanis az sem mindegy, hogy a spermium milyen erős az adott pillanatban. Előfordulhat, hogy a sok próbálkozástól épp a tüszőrepedéskor már gyengék a spermiumok, s azért nem jön létre a fogamzás. A tüszőrepedés előtt jó, ha 3-4 napig erősödnek a spermiumok, hogy minél jobb minőségűek legyenek.
Erre az ultrahangos megfigyelésre minden kórházban van lehetőség?
Természetesen igen. Mindenhol van ultrahang, úgyhogy nehezített teherbeesés esetén nem lehet akadály ezt a módszert alkalmazni. Ez inkább ún. rásegítő módszer.
Néhány évvel ezelőtt még a hüvelyi hőmérséklet mérését ajánlották...
Igen, ez is működik, hiszen a hőmérséklet emelkedése jelzi a tüszőrepedés közeledését, csak ez rendszeres életmódot követel meg: idejében kell kelni, lefeküdni, a nőnek ismernie kell magát, több hónapon keresztül kell mérni, hogy pontos jelzést lehessen belőle kiolvasni. Hangsúlyozom, ennél vannak sokkal modernebb módszerek, annak ellenére, hogy ez az ősi módszer jól kiegészíti a többit.
A szakemberek melyiket preferálják?
Egyértelműen a hormonális fogamzásgátlást. Ez a legelterjedtebb. Ez akkor jön számításba, amikor állandó partnerkapcsolatban él a nő. Akinek valami miatt ez nem felel meg, annak a különböző, méhbe felhelyezett eszközöket ajánlják.
Egy terhes nő arra kért bennünket, írjunk valamit a magzatvízvételről. Azt kérdezi, fájdalmas-e, nem veszélyes-e?
Magzatvízvételt általában akkor javasol az orvos, ha a terhes nő idősebb, mondjuk 40 év feletti, ha a családban előfordult már valamilyen genetikai hiba. Elsősorban a Down-kór kiszűrésére szolgál. Három százalék az esélye annak, hogy valamilyen komplikáció lép fel a magzatvíz vétele közben. A művelet nem fájdalmas, helyi érzéstelenítéssel végzik. Ultrahanggal figyeli az orvos a magzat elhelyezkedését, így viszonylag biztonságosan lehet magzatvizet venni. A magzatvízvétel nem tartozik ugyan a világ kellemes dolgai közé, de ha szükség van rá, jobb elvégezni, nehogy beteg gyermek jöjjön a világra. A központi kórházakban végzik, s kizárhatjuk vele a sérült gyerek világra jövetelét. Ha magzati fejlődési rendellenességet észlelnek, a terhesség-megszakítás természetesen ingyenes.
Férfiaknál is van ilyen határ?
Nincs.
A jóból is megárt a sok – ez a közmondás jutott az eszembe akkor, amikor egy kismama azt kérdezte, meddig kell szoptatni, nem káros-e, ha a gyermek hároméves koráig anyatejet kap. Nem gyengül le tőle a nő túlságosan? Nem okoz több kárt, mint hasznot?
Először is meg kell jegyezni, hogy az anyatej a legtökéletesebb táplálék az újszülöttnek. Nem okoz allergiát, emésztési panaszt, ugyanakkor mindent tartalmaz, amire a kicsinek szüksége van. Tehát a szoptatás mindenképpen jó. Más szempont, hogy addig kell szoptatni, amíg az anyának nem okoz gondot, amíg nem fárasztja, hogy háromóránként fel kell kelnie. A kicsi legtöbbször visszaalszik, s lehet, hogy egy óra is eltelik, míg az anya újra elalszik. Tehát addig kell szoptatni, amíg nem okoz túlzott megterhelést az anyának.
Nem lehetnek testi következményei a hosszú szoptatásnak? Nem gyengül le túlságosan az immunrendszer és a csontrendszer?
Nem, én még ilyennel soha nem találkoztam. Inkább lelki következményei lehetnek. Mondjuk egy hároméves gyereket szoptatni nem is olyan egyszerű dolog.
Vannak adatok arról, hogy hogyan alakul Szlovákia népszaporulata?
A születések száma az elmúlt 15 évhez viszonyítva egyértelműen csökkent, de a legújabb adatok szerint megállt ez az irányzat, vagyis hozzávetőleg annyian születnek, amennyien meghaltak. Ez pedig mindenképpen örömteli hír. (ki)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.