Segítség, tetves a gyerek!

Ki hitte volna, hogy még a 21. században sem mondhatjuk: a tetvesség már ismeretlen fogalom. 2005-ben Szlovákiában 220 esetet jegyeztek fel, de ez a szám csak az orvosnak jelentett eseteket fedi.

Ami a hónapokat illeti, a legveszélyesebb az október, november, december és a január, valamint az április. A tetű egy élősködő rovar, mely zárt közösségekben gyorsan terjed. Emberen háromféle tetű fordul elő: a fej-, a ruha- és a lapostetű. Ezek közül az első kettő egy faj két változata, amely külsőleg és testfelépítésében majdnem egyforma, csak előfordulási helyében, életmódjában tér el egymástól. Külön fajt csak a lapostetű alkot. A ruhatetű szerencsére ritkábban fordul elő. Ennek járványügyi jelentősége is van a kiütéses tífusz és a visszatérő láz terjesztése miatt. A tetvekkel való fertőzöttség fajtái közül ezúttal a fejtetvességgel foglalkozunk.

A fejtetvek vérszívás útján táplálkoznak, amellyel a gazdaszervezet bőrén viszketést váltanak ki, és allergiás bőrreakciót okozhatnak.

Amikor az élősködő rovarok lerakják a petéiket, a serkéket, e fehér szemcsék odaragadnak a hajszálhoz, amelyekből körülbelül 1 hét alatt kelnek ki a tetvek. A tetvek repülni, ugrálni nem tudnak, de viszonylag gyorsan tudnak mászni a fejbőrön. Kerülik a fényt, ezért ritkán láthatók. A fejtetvesség könynyen átterjed az egyik emberről a másikra a fejek szoros érintkezése révén, széktámlák, fésűk, kefék, hajjal kapcsolatba kerülő tárgyak, törülközők és kalapok közvetítésével. Fertőző betegséget nem terjesztenek ugyan, de sok testi-lelki kellemetlenséget okoznak, a viszketés miatt elvakart sebek pedig könnyen felülfertőződhetnek.

A 2-4 mm-es tetű naponta többször szívja az ember vérét. A viszketést a nyálmirigyek váladéka okozza. Különösen a gyermekeknek jelent problémát: a tetves gyermekek fáradtak, kialvatlanok és nyugtalanok, ami stresszt és félelmet kelt.

– Csak akkor beszélhetünk tetvességről, ha élő tetűt találunk, a serke még nem jelenti, hogy a tetves a gyerek, hangsúlyozta dr. Zuzana Buriánková gyermekorvos.

A kezelésről szólva dr. Buriánková elmondta, hogy DDT-vel 1945 óta, nálunk 1949 óta egészen 1984-ig irtották a tetveket. 1978-ban került a piacra az Orthosan BF 45 sampon, majd később a Diffusil H spray, amelyet egészen 1991-ig sikeresen alkalmaztak, de később hatástalannak bizonyult. A tetvek fokozatosan ellenálltak a vegyszereknek. A kutatók tovább kutattak, és természetes alapanyagú, növényi olajakat tartalmazó készítményeket fejlesztettek ki. Az olajak behatolnak a tetű légzőrendszerébe, s megfulladnak, nem képesek vért szívni. Nemrég került a hazai gyógyszertárakba egy természetes alapanyagú készítmény, amely kókusz, ánizs és ylan-ylang olajat tartalmaz. Több tanulmány igazolja, hogy hatásosabb, mint a vegyi készítmény. (át-ki)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?