Segíthet az artériográf

A szív- és érrendszeri betegségek kockázatának feltérképezésében egy magyar találmány, a világújdonságnak számító artériográf óriási segítséget nyújt a lakosság széles rétegeinek tekintet nélkül arra, hogy fennáll-e általános kockázati tényező, vagy sem.

A TensioMed elnevezésű artériográf a magyar tudósok világhírű találmánya. Segítségével gyorsan, pontosan, mellékhatások nélkül, s minden körülmények között fel lehet mérni a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának mértékét. Egy olyan módszer áll néhány hónapja a szakemberek rendelkezésére, amellyel pillanatok alatt meg lehet állapítani: mekkora a szív- és érrendszeri betegség kialakulásának veszélye, ami az egészséget, nem ritkán pedig az életet is veszélyezteti.

A TensioMed artériográf segítségével ki lehet mutatni az artériák beteges merevségét, az erek rugalmasságának csökkenését, amely alatt az augmentációs (augmentation=növekedés, emelkedés, nagyobbodás) indexet (Aix) és a pulzushullám terjedési sebességet (PWV) értjük. Az aorta pulzushullámának terjedési sebességét a nyaki verőér és a comb verőere között mérjük. Sok száz tudományos munka igazolta, hogy az érelmeszesedést az artériás merevség fokozódása, azaz az augmentációs index növekedése és a pulzushullám terjedési sebességének emelkedése előzi meg, és ezek a paraméterek jelzik az érelmeszesedés okozta szív- és érrendszeri betegségeket. A múltban ezeknek az értékeknek a mérése többnyire csak laboratóriumi körülmények között volt lehetséges, s a mérés hosszadalmas, drága, megbízhatatlan volt, és magas képzettségű szakemberek kellettek hozzá. Többnyire tudományos kutatási módszerként alkalmazták. A betegnek az alapkivizsgálás után, amely az anamnézist és az alapfokú klinikai kivizsgálást tartalmazza, felhelyezik a karjára a mandzsettát, bekacsolják a műszert, s az már automatikusan végzi a kivizsgálást. A mandzsetta felfújását követően a műszer grafikus formában jelzi a mért jeleket, melyen értékeli az egyes hullámok paramétereit, s kiszámítja az augmentációs indexet, vagyis az érfal merevségének növekedését. Az eredményekből a szakember kiolvashatja, hogy fennáll-e a szív- és érrendszeri betegség kialakulásának kockázata, s ez milyen mértékben veszélyezteti az embert. Ha tudunk a kockázatról, el tudjuk dönteni, hogy mit kell tenni a beteg érdekében, hogy a veszélyt a minimumra csökkenthessük. A kivizsgálás nem tart tovább 10-20 percnél, a szív- és érrendszeri betegség kialakulásának veszélyéről szerzett információk viszont óriási jelentőséggel bírnak a beteg további élete szempontjából.

Annak ellenére, hogy az orvosok kezében már van egy erős fegyver, mellyel felvehetik a harcot a szív- és érrendszeri betegségek veszélye ellen, Szlovákiában még korántsem megnyugtató a helyzet. Míg pl. Magyarországon már mintegy 200-250 rendelőben van artériográf, Szlovákiában az első készülék májusban jelent meg. Bízzunk benne, hogy ebben az esetben már az első fecske is nyarat csinál, s hozzájárul a kardiovaszkuláris kockázati tényezők korai felismeréséhez, és az érintettek idejében történő és hatásos gyógyításához.

Mi az artériográf?

Hordozható számítógép. Értékeli azokat az információkat, amelyeket a speciális, nagy érzékenységű szenzorok felfognak, az oscillométer feldolgoz, majd pedig továbbít a számítógépbe.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?