Világszerte milliók fogyasztanak különféle gombákat. A szegényebbek számára még napjainkban is az alapvető táplálékforrást jelentik a vadon élő gombák. Emellett gyarapszik azoknak a száma is, akik nem az életben maradásért esznek gombát, hanem mert tudomásukra jutott, hogy több gombafaj jótékonyan hat az egészségünkre.
Sárga rókagomba – Mutatós, finom és egészséges
Számos ritka rókagombafaj ismert. Európában tíz faját ismeri a tudomány. Ezek közül a sárga rókagomba az egész földrészen, Skandináviától a Földközi-tengerig megtalálható. Egyebek mellett van benne kálium, szelén, magnézium, cink, réz, vas, foszfor. Különösen sok D-vitamint tartalmaz. Márpedig a D-vitamin előnyeit a tanulmányok hosszú sora igazolta: gyulladáscsökkentő, segíti a kalcium felszívódását, hozzájárul a csontok egészségéhez. Kávésav is van benne. Itt azonban fel kell valamire hívni a figyelmet: egyrészt bizonyították rákellenes hatását, másrészt a Nemzetközi Rákkutató Ügynökség (IARC) „lehetséges rákkeltőként” tartja számon. Mindenesetre tény, hogy olyan óriásmolekulákat is tartalmaz (kitin és kitozán), amelyek serkentik az emberi szervezet természetes védekező- rendszerét és csökkentik bizonyos rákos megbetegedések kialakulásának kockázatát. A rókagomba antioxidáns, csökkenti a vércukorszintet, gyulladásgátló, és segít megakadályozni, hogy a sejtek oxigénhiányos állapotba kerüljenek.
Kiderült, hogy számos baktérium-, élesztőgomba-, fonalas gomba-, valamint aktinomicéta-faj ellen hatékony. Iráni kutatók laboratóriumi patkányokon gyulladásgátló és sebgyógyító hatását vizsgálták. Sebeket ejtettek rajtuk, ami után egyes egyedeket semmivel nem kezeltek, mások sebeit gyógyszerezték, megint másokat a sárga rókagomba kivonatából készült kenőccsel kentek be. Azt tapasztalták, hogy a gyógyszerrel és a gombakivonatos krémmel kezelt patkányoknál jelentős javulás történt. Ezenfelül a gombakivonatos kezelés hatására erős kollagén- termelődést, figyelemreméltó érújraképződést, a bőr legfelső rétegének teljes javulását, hámosodást figyeltek meg.
Az adatok azt mutatták, hogy a sárga rókagomba kivonatának nagy a sebgyógyító és gyulladáscsökkentő hatása, érdemes hát a gyógyászatban sebkezelésre használni. Spanyol kutatók nem szennyezett területen, különböző erdőkben gyűjtött 12 gombafaj egyedeit vizsgálva azt akarták kideríteni, hogy mennyire halmozódnak fel bennük nehézfémek, konkrétan ólom, neodímium, tórium és urán. Fajonként eltérő adatokat kaptak, de – valójában egyáltalán nem meglepő módon – minden minta számottevő mennyiségben tartalmazott nehézfémeket. A legtöbb neodímiumot és ólmot a rókagombában találtak. Gazdaságilag ez az egyik legnagyobb jelentőségű és az egyik legfinomabb vadon élő ehető gombafaj. Párolva és sütve is finom. Aki szereti a gombát, annak érdemes megkóstolnia, mert nemcsak nagyon finom, hanem egészséges is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.