Jobb reklámot nem is választhattak volna. A szomszédos Ausztriában az elmúlt évek egyik legnagyobb sísztárja, Stephan Eberharter népszerűsíti az új sportot, amelyet úgy hívnak nordic walking, magyarra fordítva: síjárás. Idehaza és Magyarországon még nem túlságosan terjedt el, de már vannak hívei.
Próbálja ki a síjárást
A Finnországból származó sauvakävely a skandináv országokban már az ‘50-es években elterjedt főleg a sísportot kedvelők körében – mégpedig nyári erőnléti edzést biztosító mozgásformaként. A nagy áttörést az jelentette, amikor 1997 tavaszán sikerült kifejleszteni egy speciális vibrációcsillapító botot az optimális csuklóhurok rendszerrel. Ettől kezdve a síjárás, azaz a nordic walking rajongótábora ugrásszerűen megnőtt. A nordic walking eltér az egyszerű gyaloglástól. A legnagyobb különbség az, hogy botokat kell használni, így önkéntelenül is hosszabbakat lépünk. A bot használata dinamikát, ritmust ad a gyaloglásnak, és nem utolsósorban megmozgatja a felsőtestet. A bot különbözik a hegyes végű túrabottól – a vége tulajdonképpen egy ferde, recés gumi, mely a leszúrás pontján megtapad, így lépés közben nem csúszik el. A felsőtest minden lépésnél aktívan részt vesz az előrehaladásban. Már nálunk is kaphatók ilyen a botok – a nagy bevásárlóközpontokban 400-1000 korona körüli áron.
Előnyei
A botok segítségével a lépéshossz automatikusan megnő, a járás tempója pedig gyorsabb, mint hagyományos túrázáskor. A felsőtest a lábmunka csaknem 30%-át átveszi, s ezzel a terhelés optimálisan osztódik el. Ahelyett, hogy kevesebb izmot (lábizmot) erősen mozgatnánk, sok izmot (kb. 600) egyenletesen terhelünk.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.